Anul 2013 se anunta plin de competitii sportive, iar Mediafax a facut o trecere in revista a celor mai importante evenimente din calendarul 2013!

Ianuarie

31 decembrie – 6 ianuarie – Tenis: Turnee ATP la Doha, Chennai (ambele India), Brisbane (Australia), Turnee WTA la Brisbane (Australia), Auckland (Noua Zeelanda), Shenzhen (China);

3-4 – Baschet: Etapa a II-a a Euroligii masculine

5-20 – Auto-moto: Raliul Dakar 2013 in Peru, Argentina si Chile;

7-12 – Tenis: Turnee ATP la Auckland (Noua Zeelanda), Sydney (Australia), Turnee WTA la Sydney, Hobart (ambele Australia);

9 – Baschet: Etapa a X-a a Euroligii feminine;

10-11 – Baschet: Etapa a III-a a Euroligii masculine;

11-13 – Rugby: Etapa a V-a a Cupei Europei;

11-27 – Handbal: Campionatul Mondial masculin in Spania;

14-27 – Tenis: Openul Australiei (Grand Slam) la Melbourne;

15-17 – Volei: Prima mansa a turului intai al Ligii Campionilor, feminin si masculin;

16 – Baschet: Etapa a XI-a a Euroligii feminine;

17-18 – Baschet: Etapa a IV-a a Euroligii masculine;

17-20 – Auto: Raliul Monte-Carlo;

18-20 – Rugby: Etapa a VI-a a Cupei Europei;

19 ianuarie – 10 februarie – Fotbal: Cupa Africii pe Natiuni in Africa de Sud;

21-27 – Patinaj artistic: Campionatele Europene la Zagreb;

22-27 – Ciclism: Tour Down Under (Australia);

22-24 – Volei: Mansa secunda a primului tur al Ligii Campionilor, masculin si feminin;

23 – Baschet: Etapa a XII-a a Euroligii feminine;

24-25 – Baschet: Etapa a V-a a Euroligii masculine;

25 – Atletism: Reuniunea de sala de la New York;

25-26 – Patinaj viteza: Campionatele Mondiale de sprint de la Salt Lake City (SUA);

28 ianuarie – 3 februarie – Tenis: Tournee WTA la Paris (Franta), Pattaya (Thailanda);

30 – Baschet: Etapa a XIII-a a Euroligii feminine;

31 ianuarie – 1 februarie – Baschet: Etapa a VI-a a Euroligii masculine;

 

Februarie

1-2 – Sanie: Campionatele Mondiale de la Whistler (Canada);

1-3 – Tenis: Primul tur al Cupei Davis;

2 – Atletism: Reuniunea de sala de la Karlsruhe (Germania);

2 – Rugby: Prima etapa a Turneului celor 6 Natiuni: Tara Galilor – Irlanda, Anglia – Scotia;

2-3 – Ciclism: Campionatele Mondiale de cyclo-cross de la Louisville (SUA);

2-3 – Handbal: Prima etapa a grupelor Ligii Campionilor, feminin;

3 – Atletism: Reuniunea de la sala de la Moscova (Rusia);

3 – Fotbal american: Super Bowl la New Orleans (SUA);

3 – Rugby: Prima etapa a Turneului celor 6 Natiuni: Italia – Franta;

4-10 – Tenis: Turnee ATP la Montpellier (Franta), Zagreb (Croatia), Santiago (Chile);

4-17 – Schi alpin: Campionatele Mondiale de la Schladming (Austria);

5-7 – Volei: Prima mansa a turului doi al Ligii Campionilor, masculin si feminin;

6 – Baschet: Etapa a XIV-a a Euroligii feminine;

6 -10 – Handbal: Etapa a VIII-a a Ligii Campionilor, masculin;

6-17 – Biatlon: Campionatele Mondiale de la Nove-Mesto (Cehia);

8-10 – Auto: Raliul Suediei;

9 – Rugby: A doua etapa a Turneului celor 6 Natiuni: Scotia – Italia, Franta – Tara Galilor;

9-10 – Handbal: Etapa a II-a a grupelor Ligii Campionilor, feminin;

9-10 – Tenis: Primul tur al Fed Cup;

10 – Atletism: Reuniunea de sala de la Gand (Belgia);

10 – Rugby: A doua etapa a Turneului celor 6 Natiuni: Irlanda – Anglia;

11-17 – Tenis: Turnee ATP la Costa Do Sauipe (Brazilia), Rotterdam (Olanda), San Jose (SUA), Turneu WTA la Doha (Qatar);

12-20 – Fotbal: Prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor;

12-14 – Volei: Mansa secunda a turului doi al Ligii Campionilor, masculin si feminin;

13-17 – Handbal: Etapa a IX-a a Ligii Campionilor, masculin

14 – Footbal: Prima mansa a 16-imilor de finala ale Ligii Europa;

15-17 – Patinaj viteza: Campionatele Mondiale de la Hamar (Norvegia);

16 – Atletism: Reuniunea de sala de la Birmingham (Marea Britanie);

16-17 – Handbal: Etapa a III-a a grupelor Ligii Campionilor, feminin;

17 – Baschet: All Star Game NBA la Houston (SUA);

18-24 – Tenis: Turnee ATP la Buenos Aires (Argentina), Memphis (SUA), Marsilia (Franta), Turnee WTA la Dubai (Emiratele Arabe Unite), Bogota (Columbia), Memphis (SUA);

19 – Baschet: Prima mansa a play-off-ului Euroligii feminine;

20-24 – Ciclism: Campionatele Mondiale pe pista de la Minsk (Belarus);

20-24 – Handbal: Etapa a X-a a Ligii Campionilor, masculin;

21 – Atletism: Reuniunea de sala de la Stockholm (Suedia);

21 – Fotbal: Mansa secunda a 16-imilor de finala ale Ligii Europa;

21-22 – Baschet: Etapa a VIII-a a Euroligii masculine

22 – Baschet: Mansa secunda a play-off-ului Euroligii feminine;

23 – Rugby: A treia etapa a Turneului celor 6 Natiuni: Italia – Tara Galilor, Anglia – Franta;

24 – Fotbal: Finala Cupei Ligii Angliei;

24 – Rugby: A treia etapa a Turneului celor 6 Natiuni: Scotia – Irlanda;

25 februarie – 3 martie – Tenis: Turnee ATP la Acapulco (Mexic), Dubai (Emiratele Arabe Unite), Delray Beach (SUA), Turnee WTA la Acapulco (Mexic), Kuala Lumpur (Malaysia), Florianopolis (Brazilia);

27 – Baschet: Meciuri de departajare din play-off-ul Euroligii feminine;

28 februarie – 1 martie – Baschet: Etapa a IX-a a Euroligii masculine;

 

Martie

1-3 – Atletism: Campionatele Mondiale de sala de la Goteborg (Suedia);

2-3 – Handbal: Etapa a IV-a a grupelor Ligii Campionilor, feminin;

3-10 – Ciclism: Cursa Paris-Nice (Franta);

4-17 – Tenis: Turneu ATP si WTA la Indian Wells (SUA);

5-13 – Fotbal: Mansa secunda a optimilor de finala ale Ligii Campionilor;

6-12 – Ciclism: Cursa Tirreno-Adriatico (Italia);

7 – Fotbal: Prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Europa;

7-8 – Baschet: Etapa a X-a a Euroligii masculine;

8-10 – Auto: Raliul Mexicului;

8-10 – Short track: Campionatele Mondiale de la Budapesta (Ungaria);

8-11 – Volei: Final Four-ul Ligii Campionilor, feminin;

9 – Rugby: A patra etapa a Turneului celor 6 Natiuni: Scotia – Tara Galilor, Irlanda – Franta;

9-10 – Handbal: Etapa a V-a a grupelor Ligii Campionilor, feminin;

10 – Rugby: A patra etapa a Turneului celor 6 Natiuni: Anglia – Italia;

10-17 – Patinaj artistic: Campionatele Mondiale de la London (Canada)

13-17 – Handbal: Prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor, masculin;

14 – Atletism: Maratonul de la Rotterdam (Olanda);

14 – Fotbal: Mansa secunda a optimilor de finala ale Ligii Europa;

14-15 – Baschet: Etapa a XI-a a Euroligii masculine;

14-17 – Patinaj viteza: Campionatele Mondiale de la Soci (Rusia);

15-18 – Volei: Final Four-ul Ligii Campionilor, masculin;

16 – Rugby: A cincea etapa a Turneului celor 6 Natiuni: Italia – Irlanda, Tara Galilor – Anglia, Franta – Scotia;

16 – Ciclism: Cursa Milano-Sanremo (Italia);

16-17 – Handbal: Etapa a VI-a a grupelor Ligii Campionilor, feminin;

17 – Auto/F1: Marele Premiu al Australiei de la Melbourne;

18-24 – Baschet: Finala de 8 a Euroligii feminine;

18-24 – Ciclism: Turul Catalunyei (Spania);

18 -31 – Tenis: Turneu ATP si WTA la Miami (SUA);

19-24 – Lupte: Campionatele Europene feminine de la Tbilisi (Georgia);

20-24 – Handbal: Mansa secunda a optimilor de finala ale Ligii Campionilor, masculin;

21-22 – Baschet: Etapa a XII-a a Euroligii masculine;

22 – Fotbal: Meciuri din preliminariile Cupei Mondiale din 2014;

24 – Atletism: Campionatele Mondiale de cross country de la Budgoszcz (Polonia);

24 – Auto/F1: Marele Premiu al Malaysiei de la Sepang;

24 – Ciclism: Cursa Gand-Wevelgem (Belgia);

26 – Fotball: Meciuri din preliminariile Cupei Mondiale din 2014;

28-29 – Baschet: Etapa a XIII-a a Euroligii masculine;

31 – Ciclism: Turul Flandrei (Belgia).

 

Aprilie

1-6 – Ciclism: Turul Tarii Bascilor (Spania);

1-7 – Tenis: Turnee WTA la Charleston (SUA), Monterrey (Mexic);

2-3 – Fotbal: Prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor;

3-4 – Handbal: Etapa a III-a a calificarilor la Campionatul European masculin din 2014;

4 – Fotbal: Prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Europa;

4-5 – Baschet: Etapa a XIV-a a Euroligii masculine;

5-7 – Rugby: Sferturile de finala ale Cupei Europei;

5-7 – Tenis: Sferturile de finala ale Cupei Davis;

6 – Atletism: Reuniunea de la Melbourne (Australia);

6-7 – Handbal: Etapa a IV-a a calificarilor la Campionatul European masculin din 2014;

6-7 – Handbal: Prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor, feminin;

7 – Atletism: Maratonul de la Paris (Franta);

7 – Ciclism: Cursa Paris-Roubaix (Franta);

7 – Moto: Marele Premiu al Qatarului;

8-14 – Tenis: Turnee ATP la Casablanca (Maroc), Houston (SUA), Turnee WTA la Copenhaga (Danemarca), Barcelona (Spania);

9-10 – Baschet: Primul meci al play-off-ului Euroligii masculine;

9-10 – Fotbal: Mansa secunda a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor;

11 – Fotball: Mansa retur a sferturilor de finala ale Ligii Europa;

11-12 – Baschet: Meciul doi al play-off-ului Euroligii masculine;

12-14 – Auto: Raliul Portugaliei;

13 – Baschet: Finala masculina a Eurocupei;

13-14 – Handbal: Mansa retur a semifinalelor Ligii Campionilor, feminin;

14 – Auto/F1: Marele Premiu al Chinei de la Shanghai;

14 – Ciclism: Cursa Amstel Gold Race (Olanda);

15 – Atletism: Maratonul de la Boston (SUA);

15-21 – Tenis: Turneul ATP de la Monte Carlo;

16-17 – Baschet: Meciul trei al play-off-ului Euroligii masculine;

17 – Ciclism: Cursa Fleche Wallonne (Belgia);

17-21 – Gimnastica: Campionatele Europene de la Moscova (Rusia);

17-21 – Handbal: Prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, masculin;

18-19 – Baschet: Meciul patru a play-off-ului Euroligii masculine;

20-21 – Tenis: Semifinalele Fed Cup;

21 – Auto/F1: Marele Premiu al Bahrainului;

21 – Atletism: Maratonul de la Londra (Marea Britanie);

21 – Ciclism: Cursa Liege-Bastogne-Liege (Belgia);

21 – Moto: Marele Premiu al Statelor Unite ale Americii de la Austin;

22-28 – Tenis: Turnee ATP la Barcelona (Spania), Bucuresti (Romania), Turnee WTA la Stuttgart (Germania), Fes (Maroc);

23-24 – Fotbal: Mansa tur a semifinalelor Ligii Campionilor;

23-28 – Ciclism: Turul Romandiei (Elvetia);

24-28 – Handbal: Mansa secunda a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, masculin;

25 – Baschet: Meciul cinci al play-off-ului Euroligii masculine;

25 – Fotbal: Mansa tur a semifinalelor Ligii Europa;

25-28 – Judo: Campionatele Europene de la Budapesta (Ungaria);

27-28 – Rugby: Semifinalele Cupei Europei;

29 aprilie – 5 mai – Tenis: Turnee ATP la Estoril (Portugalia), Belgrad (Serbia), Munchen (Germania), Turneu WTA la Estoril (Portugalia);

30 aprilie – 1 mai – Fotbal: Mansa secunda a semifinalelor Ligii Campionilor;

 

Mai

2 – Fotbal: Mansa secunda a semifinalelor Ligii Europa;

3-5 – Auto: Raliul Argentinei;

3-19 – Hochei pe gheata: Campionatul Mondial la Stockholm (Suedia) si Helsinki (Finlanda);

4 – Atletism: Reuniunea de la Kingston (Jamaica);

4-5 – Handbal: Mansa tur a finalei feminine a Ligii Campionilor;

4-26 – Ciclism: Turul Italiei;

5 – Atletism: Reuniune in Japonia (orasul urmeaza a fi desemnat);

5 – Moto: Marele Premiu al Spaniei de la Jerez de la Frontera;

6-12 – Tenis: Turneu ATP si WTA la Madrid (Spania);

10-12 – Baschet: Final Four-ul Euroligii masculine de la Londra (Marea Bitanie);

11 – Fotbal: Finala Cupei Angliei;

11-12 – Handbal: Mansa secunda a finalei feminine a Ligii Campionilor;

11-12 – Karate: Campionatele Europene de la Budapesta (Ungaria);

12 – Atletism: Reuniunea de la Rio de Janeiro (Brazilia);

12 – Auto/F1: Marele Premiu al Spaniei de la Barcelona;

13-19 – Tenis: Turneu ATP si WTA la Roma (Italia);

13-20 – Tenis de masa: Campionatele Mondiale de la Paris (Franta);

15 – Fotbal: Finala Ligii Europa de la Amsterdam (Olanda);

16 – Atletism: Reuniunea de la Daegu (Coreea de Sud);

17 – Rugby: Finala Cupei Challenge la Dublin (Irlanda);

17-26 – Box: Campionatele Europene masculine de la Minsk (Belarus);

18 – Atletism: Reuniunea de la Ponce (Puerto Rico);

18 – Fotbal: Finala Cupei Spaniei;

18 – Rugby: Finala Cupei Europei la Dublin (Irlanda);

18-19 – Handbal: Final Four-ul masculin al Cupei EHF la Nantes (Franta);

19 – Atletism: Diamond League la Shanghai (China);

19 – Moto: Marele Premiu al Frantei de la Le Mans;

20-25 – Tenis: Turneu ATP la Nice (Franta), Turnee WTA la Bruxelles (Belgia), Strasbourg (Franta);

25 – Atletism: Diamond League la New York (SUA);

25 – Fotbal: Finala Ligii Campionilor pe stadionul Wembley din Londra (Marea Britanie);

26 – Auto/F1: Marele Premiu al Principatului Monaco;

26 – Fotbal: Finala Cupei Italiei;

26 mai – 9 iunie – Tenis: Turneul Roland Garros de Grand Slam de la Paris (Franta);

30 mai – 2 iunie – Auto: Raliul Greciei;

31 mai – 12 iunie – Gimnastica ritmica: Campionatele Europene de la Viena (Austria);

 

Iunie

1 – Atletism: Diamond League la Eugene (SUA);

1 – Fotbal: Finala Cupei Germaniei;

1-2 – Handball: Final Four-ul masculin al Ligii Campionilor la Koln (Germania);

1-2 – Handbal: Mansa tur a play-off-ului de calificare la Campionatul Mondial feminin din 2013;

2 – Moto: Marele Premiu al Italiei de la Mugello;

2-9 – Ciclism: Criterium Dauphine (Franta);

6 – Atletism: Diamond League la Roma (Italia);

6-9 – Kaiac-canoe: Campionatele Europene de slalom de la Cracovia (Polonia);

6-20 – Baschet: Finala NBA (cel mai bun din 7 meciuri);

7 – Fotbal: Meciuri din preliminariile Campionatului Mondial din 2014;

8-9 – Handbal: Mansa retur a play-off-ului de calificare la Campionatul Mondial feminin din 2013;

8-9 – Natattie: Reuniunea Mare Nostrum de la Monaco;

8-16 – Ciclism: Turul Elvetiei;

9 – Atletism: Reuniuni la Rabat (Maric) si Hengelo (Olanda);

9 – Auto/F1: Marele Premiu al Canadei de la Montreal;

10-16 – Tenis: Turnee ATP la Halle (Germania), Queen’s-Londra (Marea Britanie), Turneu WTA la Birmingham (Marea Britanie);

11 – Atletism: Reuniunea de la Moscova (Rusia);

11-12 – Natatie: Reuniunea Mare Nostrum de la Barcelona (Spania);

12-13 – Handbal: Etapa a V-a a calificarilor la Campionatul European masculin din 2014;

13 – Atletism: Diamond League la Oslo (Norvegia);

14-16 – Triatlon: Campionatele Europene de la Alanya (Turcia);

15 – Atletism: Reuniunea de la Dakar (Senegal);

15-16 – Handbal: Etapa a VI-a a calificarilor la Campionatul Eurpean masculin din 2014;

15-16 – Natattie: Reuniunea Mare Nostrum de la Canet-en-Roussillon (Franta);

15-30 – Fotbal: Cupa Confederatiilor in Brazilia;

15-30 – Baschet: Campionatul European feminin in Franta;

16 – Moto: Marele Premiu al Catalunyei de la Barcelona (Spania);

16-21 – Scrima: Campionatele Europene de la Zagreb (Croatia);

17-22 – Tenis: Turnee ATP si WTA la Bois-le-Duc (Olanda), Eastbourne (Marea Britanie);

18-23 – Sarituri in apa: Campionatele Europene de la Rostock (Germania);

20-30 – Sport: Jocurile Mediteraneene de la Mersin (Turcia);

21-23 – Auto: Raliul Italiei;

22-23 – Atletism: Campionatele Europene pe echipe de la Gateshead (Marea Britanie);

22-23 – Auto: Cursa de 24 de ore de la Le Mans (Franta);

24 iunie – 1 iulie – Tenis: Turneul de Frand Slam Wimbledon (Marea Britanie);

27 – Atletism: Reuniunea de la Ostrava (Cehia);

29 – Moto: Marele Premiu al Olandei de la Assen;

29 iunie – 21 iulie – Ciclism: Turul Frantei;

30 – Atletism: Diamond League la Birmingham (Marea Britanie);

30 – Auto/F1: Marele Premiu al Marii Britanii de la Silverstone;

 

Iulie

2-3 – Fotbal: Prima mansa a turului intai preliminar al Ligii Campionilor;

4 – Atletism: Diamond League la Lausanne (Elvetia);

4 – Fotbal: Prima mansa a turului intai preliminar al Ligii Europa;

6 – Atletism: Diamond League la Paris/Saint-Denis (Franta);

7 – Auto/F1: Marele Premiu al Germaniei la Nurburgring sau Hockenheim;

7 – Moto: Marele Premiu al Germaniei de la Sachsenring;

8-14 – Tenis: Turnee ATP la Stuttgart (Germania), Bastad (Suedia), Newport (SUA), Turnee WTA la Budapesta (Ungaria), Palermo (Italia);

9-10 – Fotbal: Mansa secunda a primului tur preliminar al Ligii Campionilor;

10-28 – Fotbal: Campionatul European feminin in Suedia;

11 – Fotbal: Mansa secunda a primului tur preliminar al Ligii Europa;

13 – Atletism: Reuniunea de la Madrid (Spania);

15-21 – Taekwondo: Campionatele Mondiale de la Puebla (Mexic);

15-21 – Tenis: Turnee ATP la Atlanta (SUA), Hamburg (Germania), Turnee WTA la Bastad (Suedia), Bad Gastein (Austria);

16-17 – Fotbal: Prima mansa a turului doi preliminar al Ligii Campionilor;

18 – Fotbal: Prima mansa a turului doi preliminar al Ligii Europa;

19 – Atletism: Diamond League la Monaco;

19 iulie – 4 august – Natatie: Campionatele Mondiale de la Barcelona (Spania);

21 – Auto/F1: data de rezerva pentru Marele Premiu al Europei;

21 – Moto: Marele Premiu al Statelor Unite ale Americii de la Laguna Seca (doar MotoGP);

21-25 – Kaiac-canoe: Campionatele Mondiale de sprint de la Duisburg (Germania);

22-29 – Tenis: Turnee ATP la Los Angeles (SUA), Umag (Croatia), Gstaad (Elvetia), Turnee WTA la Stanford (SUA), Baku (Azerbaidjan);

23-24 – Fotbal: Mansa secunda a turului doi preliminar al Ligii Campionilor;

25 – Fotbal: Mansa secunda a turului doi preliminar al Ligii Europa;

26-27 – Atletism: Diamond League la Londra (Marea Britanie);

27 – Ciclism: Clasica San Sebastian (Spania);

27 iulie – 3 august – Ciclism: Turul Poloniei;

28 – Auto/F1: Marele Premiu al Ungariei de la Budapesta;

29 iulie – 4 august – Tenis: Turnee ATP la Washington (SUA), Kitzbuhel (Austria), Turnee WTA la San Diego (SUA), Washington (SUA);

30-31 – Fotbal: Prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

 

August

1 – Fotbal: Prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Europa;

2-4 – Auto: Raliul Finlandei;

4-11 – Badminton: Campionatele Mondiale de la Canton (China);

5-11 – Tenis: Turneu ATP la Montreal (Canada), Turneu WTA la Toronto (Canada);

6-7 – Fotbal: Mansa secunda a turului trei preliminar al Ligii Campionilor;

6-14 – Scrima: Campionatele Mondiale de la Budapesta (Ungaria);

8 – Fotbal: Mansa secunda a turului trei preliminar al Ligii Europa;

10-18 – Atletism: Campionatele Mondiale de la Moscova (Rusia);

12-18 – Ciclism: Eneco Tur (Italia);

12-18 – Tenis: Turneu ATP si WTA la Cincinnati (SUA);

17 – Rugby: Prima etapa a Turneului celor 4 Natiuni: Australia – Noua Zeelanda, Africa de Sud – Argentina;

18 – Moto: Marele Premiu al Statelor Unite ale Americii de la Indianapolis;

19-24 – Tenis: Turneu ATP la Winston-Salem (SUA), Turnee WTA la New Haven (SUA), Dallas (SUA);

20-21 – Fotbal: Prima mansa a play-off-ului Ligii Campionilor;

22 – Fotbal: Prima mansa a play-off-ului Ligii Europa;

22-25 – Auto: Raliul Germaniei;

23 – Atletism: Diamond League la Stockholm (Suedia);

24 – Rugby: Etapa a II-a a Turneului celor 4 Natiuni: Noua Zeelanda – Australia, Argentina – Africa de Sud;

24 august – 15 septembrie – Ciclism: Turul Spaniei;

25 – Moto: Marele Premiu al Cehiei de la Brno;

25 – Auto/F1: Marele Premiu al Belgiei de la Spa-Francorchamps;

25 – Ciclism: Vattenfall Cyclassics (Germania);

25 august – 1 septembrie – Canotaj: Campionatele Mondiale de la Chungju (Coreea de Sud);

26 august – 8 septembrie – Tenis: Turneul US Open de Grand Slam de la New York (SUA);

27-28 – Fotbal: Mansa secunda a play-off-ului Ligii Campionilor;

27 august – 1 septembrie – Judo: Campionatele Mondiale pe echipe de la Rio de Janeiro (Brazilia);

28 august – 1 septembrie – Gimnastica ritmica: Campionatele Mondiale de la Kiev (Ucraina);

29 – Atletism: Diamond League la Zurich (Elvetia);

29 – Fotbal: Mansa secunda a play-off-ului Ligii Europa;

30 – Fotbal: Supercupa Europei;

 

Septembrie

1 – Atletism: Reuniunea de la Berlin (Germania);

1 – Ciclism: Marele Premiu Ouest France-Plouay (Franta);

1 – Moto: Marele Premiu al Marii Britanii de la Silverstone;

1 – Triatlon: Campionatele Europene pe distanta lunga de la Vichy (Franta);

3 – Atletism: Reuniunea de la Zagreb (Croatia);

4-22 – Baschet: Campionatul European masculin din Slovenia;

6 – Atletism: Diamond League la Bruxelles (Belgia);

6 – Fotbal: Meciuri din preliminariile Campionatului Mondial din 2014;

6-14 – Volei: Campionatul European feminin in Germania si Elvetia;

7 – Rugby: Etapa a III-a a Turneului celor 4 Natiuni: Noua Zeelanda – Argentina, Australia – Africa de Sud;

7 – Sport: Alegerea orasului care va organiza Jocurile Olimpice din 2020, la Buenos Aires (Argentina);

8 – Atletism: Reuniunea de la Rieti (Italia);

8 – Auto/F1: Marele Premiu al Italiei de la Monza;

9-15 – Tenis: Turnee WTA la Quebec (Canada), Taskent (Uzbekistan);

10 – Fotbal: Meciuri din preliminariile Cupei Mondiale din 2014;

10 – Sport: Alegerea presedintelui CIO la Buenos Aires (Argentina);

11-15 – Kaiac-canoe: Campionatele Mondiale de slalom de la Praga (Cehia);

13 – Ciclism: Marele Premiu al Quebecului (Canada);

13-15 – Auto: Raliul Australiei;

13-15 – Tenis: Semifinalele Cupei Davis;

14 – Rugby: Etapa a IV-a a Turneului celor 4 Natiuni: Noua Zeelanda – Africa de Sud, Australia – Argentina;

14-25 – Tir: Campionatele Mondiale de la Lima (Peru);

15 – Ciclism: Marele Premiu al Montrealului (Canada);

15 – Moto: Marele Premiu al statului San Marino de la Misano;

16-22 – Lupte: Campionatele Mondiale de la Budapesta (Ungaria);

16-22 – Tenis: Turnee ATP la Metz (Franta), Sankt Petersburg (Rusia), Turnee WTA la Seul (Coreea de Sud), Canton (China);

17-18 – Fotbal: Prima etapa a grupelor Ligii Campionilor;

18-21 – Gimnastica rithmica: Campionatele Mondiale de la Kiev (Ucraina);

19 – Fotbal: Prima etapa a grupelor Ligii Europa;

20-29 – Volei: Campionatul European masculin in Danemarca si Polonia;

21-29 – Ciclism: Campionatele Mondiale pe sosea de la Florenta (Italia);

22 – Auto/F1: Marele Premiu al statului Singapore;

23-29 – Tenis: Tournee ATP la Kuala Lumpur (Malaysia), Bangkok (Thailanda), Turneu WTA la Tokyo (Japonia);

28 – Rugby: Etapa a V-a a Turneului celor 4 Natiuni: Africa de Sud – Australia, Argentina – Noua Zeelanda;

29 – Atletism: Maratonul de la Berlin (Germania);

29 – Moto: Marele Premiu al Aragonului de la Motorland Aragon (Spania);

29 septembrie – 6 octombrie – Tir cu arcul: Campionatele Mondiale din Antalya (Turcia);

30 septembrie – 6 octombrie – Gimnastica artistica: Campionatele Mondiale de la Anvers (Belgia);

30 septembrie – 6 octombrie – Tenis: Turnee ATP la Beijing (China), Tokyo (Japonia), Turneu WTA la Beijing (China);

 

Octombrie

1-2 – Fotbal: Etapa a II-a a grupelor Ligii Campionilor;

3 – Fotbal: Etapa a II-a a grupelor Ligii Europa;

4-6 – Auto: Raliul Frantei/Alsaciei;

4-13 – Tenis de masa: Campionatele Europene de la Schwechat (Austria);

4-20 – Box: Campionatele Mondiale de la Alma Ata (Kazahstan);

5 – Ciclism: Turul Lombardiei (Italia);

5 – Rugby: Etapa a VI-a a Turneului celor 4 Natiuni: Africa de Sud – Noua Zeelanda, Argentina – Australia;

6 – Auto/F1: Marele Premiu al Coreei de Sud de la Yeongam;

6 – Atletism: Maratonul de la Chicago (SUA);

7-13 – Tenis: Turneu ATP de Shanghai (China), Turnee WTA la Linz (Austria), Osaka (Japonia);

9-13 – Ciclism: Turul Hangzhou (China);

11 – Fotbal: Meciuri din preliminariile Cupei Mondiale din 2014;

13 – Auto/F1: Marele Premiu al Japoniei de la Suzuka;

13 – Moto: Marele Premiu al Malaysiei de la Sepang;

14-20 – Tenis: Turnee ATP la Stockholm (Suedia), Moscova (Rusia), Viena (Austria), Turnee WTA la Moscova (Rusia), Luxemburg;

15 – Fotball: Meciuri din preliminariile Cupei Mondiale din 2014;

16-20 – Ciclism: Turul Beijingului;

16-23 – Haltere: Campionatele Mondiale de la Varsovia (Polonia);

20 – Atletism: Maratonul de la Amsterdam (Olanda);

20 – Moto: GrMarele Premiu al Australiei de la Phillip Island;

21-27 – Tenis: Turnee ATP la Basel (Elvetia), Valencia (Spania), Mastersul WTA de la Istanbul (Turcia);

22 -23 – Fotbal: Etapa a III-a a grupelor Ligii Campionilor;

24 – Fotbal: Etapa a III-a a grupelor Ligii Europa;

25-27 – Auto: Raliul Spaniei/Catalunyei

27 – Auto/F1: Marele Premiu al Indiei de la New Delhi;

27 – Moto: Marele Premiu al Japoniei de la Motegi;

28 octombrie – 3 noiembrie – Tenis: Turneu ATP la Paris-Bercy (Franta);

 

Noiembrie

2-3 – Tenis: Finala Fed Cup;

3 – Atletism: Maratonul de la New York (SUA);

3 – Auto/F1: Marele Premiu de la Abu Dhabi;

4-10 – Tenis: Mastersul ATP de la Londra (Marea Britanie);

5-6 – Fotbal: Etapa a IV-a a grupelor Ligii Campionilor;

7 – Fotbal: Etapa a IV-a a grupelor Ligii Europa;

10 – Moto: Marele Premiu al Valenciei (Spania);

15 – Fotbal: Prima mansa a meciurilor de baraj pentru Cupa Mondiala din 2014;

15-17 – Auto: Raliul Marii Britanii/Tarii Galilor;

15-17 – Tenis: Finala Cupei Davis;

17 – Auto/F1: Marele Premiu al Statelor Unite ale Americii de la Austin;

19 – Fotbal: Mansa secunda a meciurilor de baraj la Cupa Mondiala din 2014;

24 – Auto/F1: Marele Premiu al Braziliei de la Sao Paulo;

26-27 – Fotbal: Etapa a V-a a grupelor Ligii Campionilor;

28 – Fotbal: Etapa a V-a a grupelor Ligii Europa;

 

 

Decembrie

6 – Fotbal: Tragerea la sorti a grupelor pentru Cupa Mondiala din 2014 la Salvador de Bahia (Brazilia);

6-22 – Handbal: Campionatul Mondial feminin in Serbia;

8 – Atletism: Campionatele Europene de cross de la Belgrad (Serbia);

10-11 – Fotbal: Etapa a VI-a a grupelor Ligii Campionilor;

11-21 – Fotbal: Campionatul Mondial al cluburilor in Maroc;

12 – Fotbal: Eatpa a VI-a a grupelor Ligii Europa;

12-15 – Natatie: Campionatele Europene in bazin scurt de la Herning (Danemarca).

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.