BASCHET

CSU Sibiu pierde acasa cu 63-75 in fata celor de la U Mobitelco Cluj. Vezi reactia lui Petricevic!

CSU Atlassib Sibiu a pierdut sambata seara pe propriul teren cu 63 – 75 (18-22; 15-16; 21-23; 9-14) in fata celor de la U Mobitelco Cluj. Velickovic a marcat 30 de puncte pentru CSU. Nikolov a fost cel mai bun jucator de la echipa oaspete, conform csusibiu.ro.

Impinsa de la spate de o sala plina care si-a sustinut favoritii frenetic pe tot parcursul meciului, CSU a inceput mai bine partida si a condus in primele cinci minute ale meciului. Sibiul a avut 6-2 in minutul doi, dar Clujul a revenit incet si sigur. Oaspetii au trecut in avantaj pentru prima data in minutul 5, scor 9-10, revenind de la 9-4 pentru CSU.

De aici ambele echipe au condus alternativ pe tabela, dar primele 10 minute au gasit oaspetii in avantaj, scor 18-22.

Si sfertul doi s-a desfasurat dupa acelasi scenariu. Velickovic a tinut Sibiul aproape de clujeni, dar la oaspetii a iesit in evidenta Nikolov, aruncarile acestuia si jocul defensiv fiind practic decisive.

Clujul a intrat la vestiare in avantaj la pauza mare, scor, 33-38, dar CSU a revenit imediat si a egalat pe inceput de sfert trei, iar apoi in minutul 23, a trecut in avantaj din nou, la scorul de 42-41.

Au urmat insa o serie de greseli in aparare si o lipsa de eficacitate sub panou pentru CSU, iar Clujul a avut din nou avantaj si la capatul sfertului trei, scor 54-61.

Clujul a facut apoi un joc excelent in aparare si pe fondul unei caderi de forma a jucatorilor lui Petricevic. ”U” a marit diferenta pe tabela si s-a impus pana la urma cu 63 -75.

Pentru CSU urmeaza acum o deplasare dificila la Oradea, sambata viitoare, acolo unde va juca impotriva celor de la CSM din localitate.

CSU:

Ban 2, Gruev 2, Griskenas 14, Markovic 7, Velickovic 30, Knutson 1, Craciun 2, Marjanovic 2, Paul 3.

U Cluj:

Barnette 9, Nikolov 25, Baciu 11, Wright 9, Nakic 10, Todorovic 6, Hallik 5.

DECLARATII CONFERINTA DE PRESA:

Dragan Petricevic: Trebuie timp pentru toti jucatorii

Am vrut sa punem capat unei serii de sapte victorii consecutive ale Clujului in ultimii doi ani de zile, dar nu am putut. Clujul a avut in primul rand in Nikolov un jucator imperial, care astazi in momentele cheie, in momentele importante a fost exceptional. E putin spus exceptional. Apoi noi nu ne-am achitat de sarcinile defensive in ceea ce priveste recuperarile. Cred ca echipa din Cluj a avut cel putin cu 15 – 18 recuperari mai multe decat noi. Clujul a venit relaxat si bine pregatit pentru acest meci. Nu cred ca are vreun rost sa vorbim de ghinion. Eu nu sunt un antrenor care sa faca asa ceva. Nu pot insa sa omit ca Gruev a jucat dupa 2 saptamani de repaus total si a dus meciul pana la capat. Marjanovic, la fel si el, a avut o problema cu accidentarile de la inceputul saptamanii. Nu sunt o scuza aceste lucuri si nu diminueaza cu nimic meritele Clujului care a venit sa profite si de faptul ca pe umerii nostri a fost si o foarte mare presiune pentru ca am jucat primul meci acasa. Unii jucatori nu au facut fata acestei presiuni. Este foarte greu sa inteleaga cineva ca noi lucram bine, pana nu apar victorii. Deocamdata ne lipsesc victoriile. Nu avem decat sa continuam si sa aratam adevarata valoare in urmatoarele partide.

Marjanovic are nevoie de acomodare. S-a vazut clar pe teren ca el inca nu se intelege cu coechipierii. Era vizibil acest lucru. El este insa un jucator care stie baschet si are experienta. A reusit sa ajute in anumite faze. Trebuie timp pentru toti jucatorii. Sigur ca infrangerea doare si nu e placuta. E mult prea devreme sa tragem concluzii si sa spunem ca nu ne putem atinge telul dorit cu aceasta echipa in acest sezon. Diferenta s-a facut pe final practic.. Acolo am intrat intr-o serie de greseli inexplicabile. Am dat lor mult prea multe ocazii ca sa inscrie.

Nu stiu daca Velickovic este un exemplu azi. A  facut doua faulturi total inutile intr-un moment cheie in sfertul trei. El a fost un jucator mai in forma azi, dar la fel de bine a fost un jucator care a comis unele greseli de gandire, care sunt greseli la fel de mari ca si ale unui jucator care a ratat cinci greseli consecutive. L-am certat si am de gand sa il cert si mai mult pentru ca eu am nevoie de el pe teren si nu pe banca tehnica. Aici e vorba de o suparare care cu greu o sa imi treaca, dar am in continuare incredere in el si va ramane in continuare unul din jucatorii de baza in echipa.

Niksa Bavcevic:

Vreau sa imi felicit toti jucatorii pentru ca asta seara au facut un joc excelent in aparare. Am facut un joc bun, chiar daca a fost un meci dificil mai ales din cauza publicului care a pus presiune si si-a incurajat favoritii, dar si datorita echipei sibiene, una foarte dificila. Cred ca banca noastra a facut diferenta. Am controlat constant meciul si sunt satisfacut si de jucatorii tineri.