Danemarca a invins Romania in semifinala Campionatului Mondial

436

Nationala de handbal junioare a Romaniei a ratat calificarea in finala Campionatului Mondial din Muntenegru, dupa ce a fost invinsa in semifinale de Danemarca, scor 39-28 (19-15).

Visele jucatoarelor din nationala de handbal junioare a Romaniei de a depasi performanta echipei din 2006, care a cucerit medaliile de bronz s-au spulberat in mai putin de o ora. Ca si in urma cu sase ani, nationala Danemarcei ne-a invins in semifinale si ne-a trimis in finala mica. A fost o victorie clara a reprezentativei nordice, care s-a concentrat mai bine in atac si a speculat fiecare greseala a romancelor.

Tradate in aparare

Sala din micutul oras muntenegrean Bar a parut total schimbata fata de acum doua zile, cand fetele noastre invingeau Ungaria cu 33-28 si se calificau in semifinalele competitiei. Linistea de atunci a fost inlocuita de trompetele si scandarile galeriei daneze, care si-a incurajat in permanenta echipa. Degeaba insa. Cel putin in prima jumatate a reprizei, junioarele Romaniei s-au achitat bine de sarcini (9-8, min.14). Totusi, danezele au inceput sa speculeze tot mai des erorile apararii noastre, care a lasat mult prea usor culoare pentru interi si a fost neatenta la pivotul nordic, pe care l-a scapat de trei ori. Salvarea a venit de la portarita Dedu, care a avut cinci interventii salutare in decurs de mai putin de zece minute. Insa chiar si asa, danezele au intors rezultatul de pe tabela (12-15, min.24), iar fetele lui Sevistean Popa au parut din ce in ce mai demoralizate. Degeaba au incercat Safta si Perianu sa ia jocul pe cont propriu! La pauza, scorul a fost deja 19-15 in favoarea danezelor, care erau deja cu un pas in finala de maine.

Au fost de nerecunoscut in partea secunda
Partea secunda a fost un adevarat dezastru pentru nationala romana. Danezele au transat disputa inca din primele cinci minute (18-24, min.36), iar elevele lui Sevistean au cazut psihic. Atacul a devenit haotic, iar apararea a continuat sa fie inexistenta. Pe fondul acestui joc slab, danezele au zburdat. S-au distantat si la zece goluri (23-33, min.50), dar nu au fortat mai mult. S-a terminat 39-28. O infrangere la 11 goluri, care doare teribil, mai ales la aceasta varsta. Insa fetele trebuie sa uite repede meciul din aceasta seara. Maine le asteapta finala mica, in care vor juca impotriva echipei care va pierde cea de-a doua semifinala, disputata intre Rusia si Norvegia.

Romania – Danemarca 28-39 (15-19)

Romania: Inculet, Dedu, Stan – Pricopi 5, Safta 5, Tanasie 4, Constantinescu 4, Perianu 3, Tiron 3, Gavrila 1, Cioca 1, Cirjan 1, Orsivschi 1.
Danemarca: Egestorp, Elm – Tranborg 9, Meyer 8, Offendal 6, Hansen 4, Blichert Toft 2, Werngreen Nielsen 2, Jensen 2, Kyndbal 2, R.Jensen 1, Haugsted 1, Olsen 1, Storgaard 1.

Evolutia scorului: 5-3 (‘5), 6-5 (’10), 10-8 (’15), 11-13 (’20), 13-15 (’25), 15-19 (pauza), 17-24 (’35), 19-25 (’40), 21-28 (’45), 23-33 (’50), 24-35 (’55), 28-39 (final)