GALACTICELE DE LA OLTCHIM vor sa cucereasca Cupa Szabella

449

Echipa feminina de handbal Oltchim Rm. Valcea va participa sambata si duminica la competitia internationala dotata cu Cupa Szabella, la Budapesta, alaturi de ZRK Buducnost T-Mobile Podgorica (Muntenegru), castigatoarea Ligii Campionilor, Hypo NiederOesterreich (Austria), GK Rostov pe Don (Rusia), FTC-Rail Cargo Hungaria (Ungaria), RK Krim Mercator Ljubljana (Ljubljana).

Oltchim a plecat vineri dimineata spre Budapesta, cu autocarul, si va face o escala la Arad, pentru un antrenament (ora 19,30, Sala Sporturilor din Arad) si pentru a innopta, iar la Budapesta va ajunge sambata, in jurul orei 11,00.

Conform site-ului oficial al clubului, fac deplasarea jucatoarele: Paula Ungureanu, Silvia Navarro, Amandine Leynaud – portari, Iulia Curea, Ramona Farcau, Iulia Managarova, Adriana Nechita, Oana Manea, Ekaterina Vetkova, Ionela Stanca, Marija Jovanovic, Allison Pineau, Adina Meirosu, Aurelia Bradeanu, Alexandrina Barbosa si Katarina Bulatovic. Antrenorii Jakob Vestergaard, Steluta Luca si Mette Klit sunt insotiti de staff-ul medical compus din dr. Carmen Udrea, fizioterapeut Marian Trusca si masorul Emil Guiu, sef de delegatie fiind presedintele clubului, Petre Berbecaru.

Jucatoarele Mihaela Smedescu (portar), Dana Babeanu si Eliza Buceschi vor fi transferate, sub forma de imprumut, la echipe din Liga Nationala ”care le pot asigura continuarea pregatirii lor si dezvoltarea calitatilor handbalistice”.

Mihaela Smedescu si Eliza Buceschi vor continua activitatea la clubul HCM Baia Mare, iar Dana Babeanu la SCM Craiova, existand posibilitatea revenirii la echipa in cazul accidentarii vreunei jucatoare din lotul Oltchimului.

Cristina Neagu si Patricia Vizitiu continua perioada de recuperare medicala.

Oltchim a castigat o singura data Cupa Szabella, in 2010, iar in 2009 a jucat finala. De asemenea, in 2011 a ocupat locul 3.

Programul meciurilor de la Cupa Szabella (ora Romaniei):

sambata 25 august

15h00: ZRK Buducnost T-Mobile Podgorica – Hypo NiederOesterreich

16h55: GK Rostov pe Don – Oltchim

18h50: FTC-Rail Cargo Hungaria – Hypo NiederOesterreich

20h45: GK Rostov pe Don – RK Krim Mercator Ljubljana

duminica 26 august

10h45: RK Krim Mercator Ljubljana – Oltchim

12h40: FTC-Rail Cargo Hungaria – ZRK Buducnost T-Mobile Podgorica

16h00: meciul pentru locul 5

17h55: meciul pentru locul 3

19h50: Finala.