braziliaBrazilia a castigat Grupa A a Cupei Confederatiilor la fotbal, sambata, dupa ce a invins Italia cu scorul de 4-2 (1-0), la Salvador, intr-unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale competitiei gazduite de Brazilia.

Dante (45+1), din pozitie de ofsaid, Neymar (55) si Fred (66, 88) au marcat pentru Selecao, iar Emanuele Giaccherini (51) si Giorgio Chiellini (71) pentru Italia, la capatul unui meci cu doua reprize diametral opuse, prima anosta, iar a doua spectaculoasa, cu cinci goluri.

Brazilia a inceput in forta meciul si a avut prima ocazie de gol in chiar primul minut, insa Buffon a respins sutul lui Hulk. Neymar a avut si el o situatie buna, in min. 24, dar sutul sau a ocolit tinta. Totusi, jocul nu a fost unul spectaculos, partida fiind fragmentata de faulturi si accidentari. Italienii au fost nevoiti sa opereze doua schimbari, iar brazilienii una, in prima jumatate de ora a partidei.

Selecao a deschis scorul in prelungirile primei parti, cand Fred a trimis ca capul, Buffon a respins, iar Dante, inlocuitorul lui David Luiz, a reluat in plasa, dintr-o pozitie de ofsaid: 0-1 (45+1). Golul a concretizat posesia mai buna a gazdelor, dar si raportul suturilor pe poarta, care arata 6-0 pentru echipa lui Scolari.

La reluare, Italia a reusit destul de repede egalarea, in min. 51, prin Giaccherini, care a surprins apararea echipei gazda, dupa o pasa cu calcaiul data de Balotelli: 1-1. Acesta a fost primul gol incasat de Brazilia la aceasta editie a competitiei.

Doar patru minute au fost cele doua echipe la egalitate, pentru ca Neymar l-a invins pe Buffon din lovitura libera de la marginea careului (55), cu un sut chiar pe directia portarului: 1-2. Pentru noul jucator al Barcelonei acesta a fost al treilea gol la Cupa Confederatiilor, el punctand in fiecare meci.

Italia a fost nevoita sa iasa la joc si Balotelli l-a pus la incercare pe Julio Cesar cu un sut de la mare distanta (61). Varful Italiei a cerut un penalty in min. 63, la un duel cu Dante.

Brazilia a transat soarta meciului in min. 66, cand Fred a trecut de Chiellini si a sutat sub transversala: 1-3 (66).

Italia a redus din diferenta printr-un gol ciudat, semnat de Giorgio Chiellini (71), dupa ce arbitrul fluierase initial penalty in urma unui fault in careu la Balotelli: 2-3. Maggio a avut sansa egalarii, in min. 80, dar fundasul dreapta al ”squadrei azzurra” a trimis balonul cu capul in transversala.

Echipa lui Scolari a mai marcat o data, prin Fred (88), care a reluat in plasa mingea respinsa neinspirat de Buffon, dupa sutul lui Marcelo: 2-4.

Brazilia a castigat Grupa A si va juca in semifinale cu formatia clasata pe locul secund in Grupa B, probabil Uruguay, in timp ce Italia va avea de infruntat campioana europeana si mondiala Spania, intr-o reeditare a finalei EURO 2012.

Sursa: agerpres.ro