Mutu a debutat oficial in Franta. Ajaccio a pierdut cu 2-0 la Lyon

352

La 33 de ani, atacantul a vrut sa se impuna inca din prima jumatate de ora jucata la Ajaccio. Dar a terminat meciul numai cu un „galben”, dupa un atac aerian violent: lovitura cu genunchiul in capul adversarului.

Alex Dupont, antrenorul lui Ajaccio, l-a descoperit pe Mutu, stapinul din teren orgolios, ca un adevarat corsican, inca de la primele antrenamente in insula. „Are o personalitate…”, a remarcat acesta zimbind, completind insa imediat: „Dar e exact ce am cautat. Un tip puternic. N-am cistigat niciodata luptele cu mielusei”.

„Joaca in zece minute”
Si, ieri, la 20 de zile dupa semnarea contractului, a mizat in deplasarea de la Lyon pe cel asteptat ca un salvator la Ajaccio. Nu de la inceput, Dupont anuntase ca „Adrian nu e inca in virf de forma si nu trebuie sa ardem etapele”. Insa, la pauza, dupa o prima repriza dominata clar de Lyon si 1-0 pentru OL pe tabela, un reporter al postului Canal Plus l-a intrebat pe tehnician:

– Joaca Mutu?
– Sigur.

– Cind?
– In zece minute!

Si toate camerele au fost pe „tricolor”, care isi aranja tacticos jambierele pe banca de rezerve cind jocul a fost reluat. Putin mai tirziu, Mutu iesea la incalzire. Peste un sfert de ora, era la margine. Concentrat, motivat, gata de lupta.

„E vremea lui Adrian Mutu. Are momente intunecate in trecut, dar e un jucator stralucitor”

Acestea au fost cuvintele comentatorului de la Al Jazeera, televiziunea qatariota care detine o parte din drepturile TV ale campionatului francez.

28 de minute a fost pe teren Mutu aseara, la Ajaccio, in meciul de pe Stade Gerland din Lyon

Era fix minutul 61:27. Belghazouani pe banca, Mutu, pe teren. Sistemul 4-5-1 a devenit 4-4-2, cu Adrian al doilea virf, linga Eduardo.

L-a ametit pe Reveillere
Prima atingere: preluare, pirueta si tentativa de pasa filtranta spre Eduardo. Nereusita. Nu s-a oprit. Presing, incercind sa recupereze. Si semne de imbarbatare spre coechipieri.

A vrut sa se impuna de la inceput pe teren, sa le mai demonstreze o data celor din Ajaccio ca e un razboinic. Iar in minutul 69, la un duel aerian, a sarit in spatele lui Malbranque, lovindu-l violent cu genunchiul in cap pe mijlocasul lyonez. „Galben”, primul meci, primul cartonas pentru Mutu.

I-a reprosat arbitrului avertismentul, apoi l-a certat pe Diarra, care nu i-a pasat, desi era demarcat in centrul careului. Si, singurul moment „stralucitor” al serii sale pe „Stade Gerland”, l-a ametit cu driblingurile pe Reveillere. Numai ca trasorul lui prin fata portii n-a fost deviat in plasa. Corsicanii dormeau in careul lui OL. De aceea si dezamagirea intiparita pe chipul lui Mutu. Colegii inca nu-i inteleg subtilitatile. Iar Ajaccio a mai pierdut o data: 0-2.

„Mutu inca nu e in forma, nu e la maximum fizic, dar o sa vedeti voi cine e Mutu in scurt timp! Un razboinic. Si la antrenament el vrea sa cistige tot” (Alex Dupont, antrenor Ajaccio)