RUGBY

Noua Zeelanda a SPULBERAT Franta. A fost cea mai grea infrangere a „cocosilor” din istoria Cupei Mondiale

Africa de Sud si Noua Zeelanda par de neoprit la Cupa Mondiala de Rugby din Anglia.

Prima zi a sferturilor de finala ale Cupei Mondiale din Anglia a reconfirmat superioritatea echipelor din emisfera sudica. In primul joc, Africa de Sud a invins Tara Galilor cu 23-19, dupa un meci echilibrat, decis in minutul 75 de un eseu marcat de mijlocasul la gramada Fourie du Preez, probabil cel mai bun jucator al sud-africanilor in acest meci. Pana atunci, cele doua echipe au alternat la conducere. Africa de Sud a condus cu 6-0 si 9-3, dar galezii au revenit pe tabela cu un eseu marcat de Davies (convertit de Biggar): 9-10. S-a mers in continuare cu lovituri de pedeapsa marcate consecutiv, pana la 18-19 in favoarea galezilor. Cu cinci minute inainte de final, o gramada in apropierea liniei de 22 a galezilor, cu introducere sud-africana, a dus la eseul decisiv. S-a atacat pe partea inchisa, iar dupa o pasa geniala, pe la spate, Du Preez a culcat balonul in terenul de tinta galez. Sud-africanii sunt in semifinale dupa ce incepusera Mondialul cu o infrangere istorica, in fata Japoniei.

Cel de-al doilea sfert de finala s-a decis practic inca din prima repriza. Tavalugul All-Blacks a maturat Franta, iar dupa primele 40 de minute Noua Zeelanda conducerea cu 29-13 (cu 4 eseuri marcate). Eroul meciului a fost aripa Julian Savea (25 de ani), care la ultimul eseu la reprizei, in minutul 38, a tamponat trei adversari in drumul spre terenul de tinta. Francezii au acuzat socul, iar pana la final au fost facut KO. Julian Savea a mai marcat un eseu din cele care au urmat (trei in total), egalandu-i pe Jonah Lomu si Bryan Habana ca numar de eseuri marcate la un turneu final (opt). Noua Zeelanda s-a impus cu 62-13 (9 eseuri in total), administrand Frantei cea mai grea infrangere din istoria participarilor ei la Cupa Mondiala. Anterioara contra-performanta s-a produs tot in fata Noii Zeelande, 13-40, la Cupa Mondiala din 2003 (meciul pentru bronz).

sursa: prosport.ro