Romania a pierdut primul meci la Cupa Davis

369

Adrian_Ungur_x11-600x400Adrian Ungur, locul 124 ATP, a fost invins, vineri, cu scorul de 6-4, 6-4, 3-6, 6-3, de Robin Haase, locul 52 ATP, in prima partida din cadrul intalnirii de Cupa Davis dintre Romania si Olanda, care se disputa la Brasov.

Haase s-a impus in primul set cu 6-4 dupa ce a reusit un break in ghemul al treilea. Olandezul a castigat pe serviciul lui Ungur in primul ghem al setului secund, a repetat break-ul in ghemul numarul sapte si a condus cu 5-2. Romanul a facut rebreak, dar s-a inclinat cu acelasi scor, 4-6, in fata adversarului sau.

Ungur si-a adjudecat al treilea set, cu 6-3, gratie unui break reusit la scorul de 1-0. In setul al patrulea, romanul nu a mai putut tine pasul cu Haase, si-a cedat serviciul la scorul de 2-3 si a pierdut setul cu 6-3, desi a avut doua mingi de break consecutive la 3-5. Partida a durat aproape doua ore si 20 de minute.

In al doilea meci al intalnirii, Victor Hanescu, locul 58 ATP, va evolua, tot vineri, impotriva lui Igor Sijsling, locul 70 ATP.

Sambata, de la ora 15.00, va avea loc meciul de dublu dintre perechile Horia Tecau/Marius Copil si Thiemo de Bakker/Jean-Julien Rojer, iar duminica, de la ora 13.00, se vor disputa ultimele doua partide de simplu: Victor Hanescu – Robin Haase si Adrian Ungur – Igor Sijsling.

Intalnirea Romania – Olanda, contand pentru turul doi al Grupei I, Zona euro-africana, se joaca in Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibasi” din Brasov. Invingatoarea va accede in barajul pentru Grupa Mondiala a competitiei.