Simona Halep a fost eliminata de Flavia Pennetta, in optimile de finala US Open!

494

1Simona HalepSimona Halep a fost eliminata in optimile de finala US Open, de italianca Flavia Pennetta, care a castigat cu 6-2, 7-6 (7/3), potrivit agerpres.ro.

Halep, care a avut cel mai bun parcurs al ei la un turneu de tenis de Mare Slem, a ramas cu 280 puncte WTA si cu un cec de 165.000 dolari.

Meciul, primul de pe arena a doua a complexului de la Flushing Meadows, a inceput la ora 11,00, locala, dar s-a intrerupt dupa o ora si 10 minute, aproximativ, din cauza unei rafale de ploaie. In acel moment, dupa ce castigase primul set, cu 6-2, experimentata jucatoare italiana se afla in pragul pierderii celui de-al doilea set: Simona Halep conducea cu 5-4 si 40-30, aflandu-se la serviciu, deci avea minge de set. Se pregatea sa serveasca, dar arbitra de scaun a oprit jocul chiar in acel moment, iar la reluare, Pennetta, complet refacuta fizic si psihic, a rasturnat situatia, calificandu-se in sferturile de finala.

Oricum, dupa 4 turnee castigate in aceasta vara, pe 3 suprafete diferite, prezenta in ultimele 16 jucatoare la US Open reprezinta un rezultat meritoriu pentru Simona Halep, care ii va mai aduce un nou salt in ierarhia WTA, la alcatuirea urmatorului clasament. In prezent, romanca este pe 19, a patra jucatoare din tara noastra care ajunge in Top 20.