Spania ”en fanfare” spre semifinale. Xabi Alonso a marcat o dublă cu Franta

480

Prima semifinala de la EURO aduce fata in fata cele doua tari din peninsula Iberica: Portugalia si Spania. Franta nu a mișcat în semifinala castigata de Spania cu 2-0.

Dupa ce Ronaldo a fost instrumental in victoria lusitanilor cu Cehia, marcand unicul gol al partidei, a venit randul unui alt jucator al Realului sa-si duca nationala mai departe: Xabi Alonso. Asezata in teren dupa modelul Barcelonei, fara niciun varf autentic, Spania a atacat din primul minut, Franta cedand parca centrul terenului si optand pentru o aglomerare in fata careului lui Lloris. Golul avea sa vina din banda, acolo unde Jordi Alba a trecut nestigherit de Debuchy si i-a centrat perfect unui Xabi Alonso, propulsat in pozitia de atacant, dupa ce M’Vila l-a scapat din marcaj la 40 de metri de poarta lui Iker Casillas. Tot „defensivul” Alonso a marcat si al doilea gol al meciului, din penalty, in minutul 90, chiar la meciul 100 in tricoul Spaniei.

Degeaba a termnat cu 3 atacanti in teren, trupa lui Blanc a ramas in istoria EURO ca adoptand tactica „Parc le Bus” chiar impotiva unor spanioli care au principala calitate tehnica de a deschide si cele mai baricadate aparari.