SURPRIZA: Tommy Haas l-a ELIMINAT pe Djokovic de la Miami!

403

djokovicTenismanul german Tommy Haas, 35 ani, a provocat o surpriza de proportii in turneul de la Miami, dupa ce l-a eliminat pe favoritul 1, sarbul Novak Djokovic, campionul en titre, cu 6-2, 6-4, care avea o serie de 14 victorii consecutive in turneul din Florida.

Haas a avut nevoie de doar 80 de minute pentru a-i administra liderului mondial a doua infrangere din acest an.

”Sa joci impotriva cuiva ca Novak si sa treci peste el in acest moment al carierei mele, este ceva incredibil. Acestea sunt momentele pe care le apreciez cel mai mult, cand mergi pe arene mari, cand ajungi in faze superioare si joci impotriva celor mai buni din lume”, a declarat germanul, care face 35 de ani pe 3 aprilie.

Germanul obtine a doua sa victorie din cariera impotriva numarului 1, la 14 ani dupa succesul in fata lui Andre Agassi, in sferturi la Grand Slam Cup. El are acum 3 victorii si 4 infrangeri in meciurile directe cu Djokovic.

Djokovic, dupa ce l-a laudat pe adversar, aprecia ca a facut unul dintre cele mai proaste jocuri din ultima vreme: ”Toata cinstea pentru el. A facut un meci mare si a fost jucatorul mai bun, fara nicio indoiala. In ce ma priveste, este clar cel mai prost meci pe care l-am jucat de mult timp”.

In sferturi, Haas va juca cu francezul Gilles Simon.