Meciurile retur din turul trei preliminar al Europa League a adus si multe surprize. Steaua Rosie Belgrad a avut nevoie de penaltyuri la Nicosia, Bilbao a tremurat pentru calificare in Croatia, Metalurg Donetk a fost eliminata, iar Inter Milano a luat bataie cu 0-2 acasa de la Hajduk Split.

Omonia Nicosia (Cipru) – (+) Steaua Rosie Belgrad (Serbia) 0-0, 5-6 la loviturile de departajare, in tur 0-0

(+) Dinamo Moscova (Rusia) – Dundee United (Scotia) 5-0, in tur 2-2

Au marcat: Semsov ‘2, Kokorin ’23, Iusupov ’40, Sapeta ’83, ’89

IF Elfsborg (Suedia) – (+) AC Horsens (Danemarca) 2-3, in tur 1-1

Au marcat: Nilsson ‘6, Elm 18 / Jorgensen ‘4, Kortegaard ’13, ’36

FK Aktobe (Kazahstan) – (+) RC Genk (Belgia) 1-2, in tur 1-2

Au marcat: Kenjisariev ’31 / Nadson ’36, Buffel ’53

Slaven Koprivnica (Croatia) – (+) Athletic Bilbao (Spania) 2-1, in tur 1-3

Au marcat: Maras ’28, Gregurina ’68 / Muniain ’47

(+) Legia Varsovia (Polonia) – SV Ried (Austria) 3-1, in tur 1-2

Au marcat: Saganowski ’41, Radovici ’55, Ljuboja ’63 / Zulj ’76

(+) Rosenborg Trondheim (Norvegia) – Servette Geneva (Elvetia) 0-0, in tur 1-1

Metalurg Donetk (Ucraina) – (+) Tromso IL (Norvegia) 0-1, in tur 1-1

A marcat: Prijovici ‘9

Mlada Boleslav (Cehia) – (+) Twente Enschede (Olanda) 0-2, in tur 0-2

Au marcat: Chadli ‘9, Fer ’31

Aalesunds (Norvegia) – (+) APOEL Nicosia (Cipru) 0-1, in tur 1-2

A marcat: Adorno ’36

(+) Young Boys Berna (Elvetia) – Kalmar FF (Suedia) 3-0, in tur 0-1

Au marcat: Mayuka ‘7, Raimondi ’69, Bobadilla ’82

Spartak Trnava (Slovacia) – (+) Steaua Bucuresti (Romania) 0-3, in tur 1-0

Au marcat: A. Rocha ‘8, Rusescu ’76, Nikolici ’84

La Gantoise (Belgia) – (+) Videoton (Ungaria) 0-3, in tur 0-1

Au marcat: Filipe Oliveira ’13, Nikolici ’68, ’71

Lech Poznan (Polonia) – (+) AIK Solna (Suedia) 1-0, in tur 0-3

A marcat: Mozdzen ’72

(+) FK Zeta (Muntenegru) – FK Sarajevo (Bosnia-Hertegovina) 1-0, in tur 1-2

A marcat: Burzanovici ‘9

(+) Sparta Praga (Cehia) – Admira Wacker (Austria) 2-2, in tur 2-0

Au marcat: Kweuke ’36, ’39 / Thurauer ’19, Sulimani ’69

(+) NK Mura (Slovenia) – Arsenal Kiev (Ucraina) 0-2, in tur 3-0 la masa verde

Au marcat: Kobahidze ‘2, Homeniuk ’61

Vitesse Arnhem (Olanda) – (+) Anji Mahacikala (Rusia) 0-2, in tur 0-2

A marcat: Eto’o ’48, ’84 (din penalti)

(+) Viktoria Plzen (Cehia) – Ruch Chorzow (Polonia) 5-0, in tur 2-0

Au marcat: Duris ‘2, ’12, ’28, Bakos ’54, Hanousek ’87

(+) PAOK Salonic (Grecia) – Bnei Yehuda Tel-Aviv (Israel) 4-1, in tur 2-0

Au marcat: Athanasiadis ’48, ’52, Robert ’79, Pelkas ’90+1 / Marinkovici ‘7

– mijlocasul Costin Lazar a jucat tot meciul pentru PAOK Salonic

Rapid Bucuresti (Romania) – (+) SC Heerenveen (Olanda) 1-0, in tur 0-4

A marcat: Herea ’20 (penalti)

(+) Hanovra ’96 (Germania) – Saint Patrick’s Athletic (Irlanda) 2-0, in tur 3-0

Au marcat: Haggui ’32, Eggimann ’47

(+) Bursaspor (Turcia) – KuPS Kuopio (Finlanda) 6-0, in tur 0-1

Au marcat: Ibrahim Ozturk ’23, Pinto ’28, ’49, Batalla ’36, N’Diaye ’47, Tufan ’72

(+) Olympique Marseille (Franta) – Eskisehirspor (Turcia) 3-0, in tur 1-1

Au marcat: A. Ayew ‘7, ’66, Gignac ’36

(+) Internazionale Milano (Italia) – Hajduk Split (Croatia) 0-2, in tur 3-0

Au marcat: Vukusici ’23 (penalti), Vukovici ’58

(+) Rapid Viena (Austria) – FK Vojvodina (Serbia) 2-0, in tur 1-2

Au marcat: Alar ’90+1 (penalti), Boyd ’90+8

(+) FC Liverpool (Anglia) – FC Gomel (Belarus) 3-0, in tur 1-0

Au marcat: Borini ’21, Gerrard ’41, Johnson ’72

(+) Maritimo Funchal (Portugalia) – Asteras Tripolis (Grecia) 0-0, in tur 1-1

Anorthosis Famagusta (Cipru) – Dila Gori (Georgia) – meci intrerupt in minutul 82 la scorul de 0-3, in tur 1-0

Au marcat: Vatsadze ’54, ’80 Salukvadze ’78.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat in play-off-ul Ligii Europa.

Tragerea la sorti pentru meciurile din play-off-ul Ligii Europa va avea loc vineri, de la ora 14.30.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.