Toate rezultatele inregistrate aseara in Champions League: Chelsea va juca in Europa League!

514

Rezultate inregistrate in partidele disputate, marti si miercuri, in ultima etapa a fazei grupelor Ligii Campionilor:

Grupa E:

Sahtior Donetk (Ucraina) – Juventus Torino (Italia) 0-1

A marcat: Kucher ’56 (autogol)

Chelsea Londra (Anglia) – FC Nordsjaelland (Danemarca) 6-1

Au marcat: David Luiz ’38 (penalti), Fernando Torres ’45+2, ’56, Cahill ’51, Mata ’63, Oscar ’71 / John ’46

– Juventus si Sahtior vor juca in optimile Ligii Campionilor, Chelsea va evolua in 16-imile Ligii Europa, iar Nordsjaelland este eliminata din competitie.

Grupa F:

OSC Lille (Franta) – FC Valencia (Spania) 0-1

A marcat: Jonas ’35 (penalti)

Bayern Munchen (Germania) – BATE Borisov (Belarus) 4-1

Au marcat: Gomez ’22, Muller ’54, Shaqiri ’66, Alaba ’83 / Filipenko ’89

– Bayern Munchen si Valencia vor juca in optimile Ligii Campionilor, BATE in 16-imile Ligii Europa, iar OSC Lille este eliminata din Europa.

Grupa G:

FC Barcelona (Spania) – Benfica Lisabona (Portugalia) 0-0

Celtic Glasgow (Scotia) – Spartak Moscova (Rusia) 2-1

Au marcat: Hooper ’21, Commons ’81 (penalti) / Ari ’39

– Celtic Glasgow s-a calificat in optimile Ligii Campionilor.

Grupa H:

Manchester United (Anglia) – CFR Cluj (Romania) 0-1

A marcat: Luis Alberto ’56

Sporting Braga (Portugalia) – Galatasaray Istanbul (Turcia) 1-2

Au marcat: Mossoro ’32 / Burak Yilmaz ’58, Aydin Yilmaz ’78.

– Galatasaray Istanbul s-a calificat in optimile Ligii Campionilor.

Echipele calificate in optimile Ligii Campionilor

Echipele calificate de pe primul loc:

Paris Saint-Germain (Franta), Schalke 04 (Germania), Malaga (Spania), Borussia Dortmund (Germania), Juventus Torino (Italia), Bayern Munchen (Germania), FC Barcelona (Spania) si Manchester United (Anglia)

Echipele calificate de pe locul doi:

FC Porto (Portugalia), Arsenal Londra (Anglia), AC Milan (Italia), Real Madrid (Spania), Sahtior Donetk (Ucraina), FC Valencia (Spania), Celtic Glasgiw (Scotia) si Galatasaray (Turcia)

Echipele de pe locul trei care vor evolua in 16-imile Ligii Europa : Dinamo Kiev (Ucraina), Olympiakos Pireu (Grecia), Zenit Sankt Petersburg (Rusia), Ajax Amsterdam (Olanda), Chelsea (Anglia), BATE Borisov (Belarus), Benfica (Portugalia) si CFR Cluj (Romania)

Tragerea pentru Liga Campionilor si Liga Europa are loc la 20 noiembrie, la Nyon.