Astra strica revenirea Bistritei in liga 1

441

Fostul mare portar al Nationalei Romaniei a debutat cu victorie in cariera de antrenor, scor 2-1, in deplasare la Bistrita. Astra a inceput mult mai bine meciul si dupa numai 9 minute conducea cu doua goluri, dupa reusitele lui Fatai, acesta profitand de greseli mari in defensiva ardelenilor.

Totusi, elevii lui Manea au avut putere sa revina pana la pauza, Predescu (’31) profitand de o iesire gresita a lui Lung junior si inscriind cu o lovitura de cap din afara careului. Manea a mutat mai apoi ofensiv, dar ocaziile au fost tot ale Astrei in actul secund. Seto (’60), Ivanovski (’68), Fatai (’78) au avut sansa unei victorii mult mai categorice. 1-2 final si Gloria revine cu stangul in primul esalon. De notat ca meciul a consemnat si debutul lui Bratu la Gloria.

La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.

Inaintea de inceperea partidei, observatorul Adrian Ionescu i-a inmanat lui Nicolae Manea trofeul fair-play din partea FRF pentru Gloria, pentru sezonul trecut in Liga a II-a. De asemenea, jucatorii Gloriei au trimis in tribuna fiecare cate o minge.

Tabela de marcaj de la stadionul Gloriei nu a functionat din cauza unei probleme tehnice.