NATIONALA

CALIFICARE! GENIUL lui Budescu duce Romania la Euro. “Tricolorii” s-au DEZLANTUIT in Feroe

Geniul lui Budescu a calificat nationala Romaniei la Euro 2016, dupa opt ani.

Romania a invins fara nici un fel de probleme in deplasare reprezentativa Insulelor Feroe, scor 3-0, si “tricolorii” reusesc sa se califice la Euro 2016 de pe locul 2.
Nationala noastra a deschis scorul rapid. In minutul 4, baietii condusi de Anghel Iordanescu au marcat prin Budescu, care a reluat cu latul de la marginea careului.

Reusita care ne-a desprins pe tabela i-a apartinut tot lui Constantin Budescu, in prelungirile primei parti. Jucatorul Astrei a avut o executie asemanatoare cu cea a lui Hagi din meciul contra Columbiei. Mijlocasul a trimis direct pe poarta din partea dreapta a terenului si l-a surprins pe portarul feroezilor.

Acelasi Budescu a fost la capatul unei faze care s-a incheiat cu sutul “astralului” de la marginea careului, insa Nielsen a respins greu in corner cu virfurile degetelor.

Cu opt minute inainte de final, Maxim a stabilit scorul final, dupa un schimb de pase la marginea careului cu Bogdan Stancu, iar jucatorul lui Stuttgart l-a executat pe goalkeeperul feroezilor, reusind sa aduca Romaniei victoria cu numarul 100 in deplasare.