Doi romani au luat parte la maratonul de la Boston! Au scapat ca prin urechile acului!

1002

boston-marathon-3Nuta Olaru si Andrei Fluerasu, au incheiat cu bine maratonul de la Boston, luni, si nu au fost raniti in exploziile care au provocat moartea a trei persoane si ranirea a peste 140.

Nuta Olaru (42 ani), care are si cetatenie americana, s-a clasat pe locul 23 la feminin, cu timpul de 2 ore 42 minute 57 secunde, in timp ce Andrei Fluerasu a ocupat locul 5.136 la masculin, cu timpul de 3 ore 20 minute si 38 secunde, potrivit site-ului oficial al competitiei, citat de AGERPRES.

Proba feminina a fost castigata de sportiva kenyana Rita Jeptoo, in 2 h 26 min 25 sec, care le-a devansat in clasamentul final pe etiopianca Meseret Hailu, 2 h 26 min 58 sec, si o lata kenyana, Sharon Cherop, 2 h 27 min 01 sec. La masculin s-a impus etiopianul Lelisa Desisa, in 2 h 10 min 22 sec, urmat de kenyanul Micah Kogo, 2 h 10 min 27 sec, si de etiopianul Gebregziabher Gebremariam, in 2 h 10 min 28 sec. Doua bombe au explodat luni pe strazile aglomerate de langa linia de sosire a maratonului de la Boston (Massachusetts, nord-estul SUA), omorand trei persoane si ranind alte peste 140, a anuntat seful politiei orasului Ed Davis.