Federer si Djokovici merg in sferturi la Wimbledon

619

Tenismanul elvetian Roger Federer, cap de serie numarul 3, si sarbul Novak Djokovici, liderul clasamentului ATP, s-au calificat, miercuri, in semifinale la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului, faza in care se vor infrunta in meci direct.

Federer a trecut, in sferturile de finala, cu scorul de 6-1, 6-2, 6-2, de rusul Mihail Iujnai, cap de serie numarul 26.

Djokovici l-a invins, cu scorul de 6-4, 6-1, 6-4, pe germanul Florian Mayer, al 31-lea favorit la Wimbledon.

Djokovici si Federer se vor intalni, vineri, pentru prima data pe iarba. Pana in prezent, cei doi tenismeni au jucat unul impotriva celuilalt de 26 de ori, scorul fiind de 14-12 in favoarea jucatorului elvetian. Insa Djokovici, detinatorul titlului la Wimbledon, a castigat sase din ultimele sapte partide disputate cu Federer, de sase ori campion pe iarba de la All England Club.

Roger Federer are ocazia de a redeveni numarul 1 mondial in cazul in care va castiga finala de la Wimbledon, ceea ce ar insemna al 17-lea titlu de Grand Slam din cariera sa.

In celelalte doua partide din sferturile de finala se vor intalni David Ferer (Spania, nr. 7) – Andy Murray (Marea Britanie, nr. 4) si Jo-Wilfried Tsonga (Franta, nr. 5) – Philipp Kohlschreiber (Germania, nr. 27).