Halep a inceput ca URAGANUL turneul de la Wuhan. Va intalni o adversara IN FORMA, in turul urmator

918

Simona Halep a debutat cu succes in turneul de la Wuhan.

Romanca si-a respectat statutul de principala favorita a turneului de la Wuhan si s-a calificat fara probleme in optimile de finala ale concursului dotat cu premii totale de 2.212.250 dolari.

Romanca, locul 2 WTA, s-a impus cu 6-2, 6-1, in fata rusoaicei Anastasia Pavlyuchenkova, dupa doar o ora si cinci minute de joc.

A fost a sasea victorie a Simonei in fata rusoaicei, in tot atatea intalniri.

Desi a inceput cu un game pierdut pe propriul serviciu, Halep a controlat meciul autoritar inca din start. A castigat patru game-uri la rand si s-a desprins decisiv in primul set, pe care si l-a adjudecat cu 6-2 dupa doar 33 de minute.

In setul secund, Pavlyuchenkova a reusit o singura data sa-si faca serviciul, iar Simona a defilat spre victorie.

In turul urmator, romanca va juca impotriva Johannei Konta, din Marea Britanie, jucatoare care se afla pe locul 66 WTA si pe care Halep nu a mai intalnit-o pana acum.

Simona Halep si-a asigurat un cec de 26.000 dolari si 105 puncte WTA.

sursa: digisport.ro