Hochei: HSC Miercurea Ciuc a batut pe Dab.Docler in deplasare

490

foto-hocheiHSC Miercurea Ciuc a invins pe Dab.Docler cu scorul de 2-1 (0-1, 1-0, 0-0, 1-0), dupa prelungiri, miercuri seara, la Dunaujvaros, in meciul al cincilea al finalei Ligii MOL la hochei pe gheata.

Ciucanii au reusit sa amane deznodamantul finalei, chiar daca Dab.Docler era favorita, avand 3-1 la general inaintea partidei si maghiarii mai aveau nevoie de un succes pentru a-si adjudeca trofeul.

Artiom Vasiunin a deschis scorul pentru gazde (12:10), dar ciucanii au egalat prin Huba-Ferenc Bors (30:55), golul victoriei campioanei Romaniei fiind marcat in prelungiri de Jan Fadrny (77:07).

Dab.Docler conduce cu 3-2 la general si va juca meciul sase la Miercurea Ciuc, pe 22 martie, un eventual meci decisiv, al saptelea, fiind programat in data de 25 martie, la Dunaújváros.

Dab.Docler a castigat competitia in 2012, cand HSC Miercurea Ciuc a terminat pe locul 3. HSC Miercurea Ciuc s-a impus in 2011 si a mai jucat finala in 2009.