Irina Begu este intr-o forma de zile mari la turneul de la Seul.

Jucatoarea de tenis Irina-Camelia Begu, locul 29 WTA si cap de serie numarul 1, s-a calificat, vineri, in semifinalele turneului de la Seul, dupa ce a invins-o, cu scorul de 6-4, 7-5, pe suedeza Johanna Larsson, locul 62 WTA.

Begu a avut ceva probleme in setul al doilea, in care a condus cu 5-2, inainte ca Larsson sa egaleze la 5.

Partida a durat o ora si 41 minute si la capatul ei romanca a obtinut victoria cu numarul 25 in acest an si a doua calificare in semifinalele unui turneu WTA in 2015, dupa Rio de Janeiro, in luna februarie.

Cele doua jucatoare vor fi adversare, vineri, si la dublu, cuplul Irina Begu/Raluca Olaru urmand sa intalneasca perechea Kiki Bertens/Johanna Larsson (Olanda/Suedia), in semifinalele probei.

La simplu, in faza urmatoare, Begu va evolua cu Alison Van Uytvank (Belgia), locul 58 WTA si cap de serie numarul 8, care a invins-o, cu scorul de 6-1, 4-6, 6-2, pe Elizaveta Kulicikova (Rusia), locul 102 WTA. Sportiva belgiana a castigat singura partida disputata cu Begu, in 2014, la Florianopolis, scor 6-1, 7-6 (6).

sursa: gsp.ro