JO 2012: Romania a invins Marea Britanie la polo, in primul meci al grupei B

703

Nationala de polo a Romaniei a invins, duminica, la Jocurile Olimpice de la Londra, echipa gazda, Marea Britanie, antrenata de conationalul Cristian Iordache, cu scorul de 13-4 (2-1, 4-0, 3-2, 4-1).

Romania a bifat prima victorie la JO, „fundamentala”, in opinia capitanului Cosmin Radu, dar apoi va incepe greul, tricolorii aflandu-se in grupa cu vicecampioana olimpica SUA, campioana olimpica Ungaria, castigatoarea Ligii Mondiale Serbia, vicecampioana europeana Muntenegru.

Marcatorii partidei au fost:

Romania – Diaconu 4 goluri, Negrean 2, C. Radu 2, Matei 1, Georgescu 1, Goanta 1, Iosep 1, Ghiban 1

Marea Britanie – Parker 2 goluri, Fieges 1, Waller 1.

Tricolorii antrenati de Kovacs Istvan vor avea luni zi de pauza, iar marti se vor duela cu echipa SUA, de la ora 21.40. Programul complet al etapei a doua, de marti, este urmatorul: Ungaria-Muntenegru (ora 12.00), Croatia-Spania (13.20), Australia-Kazakhstan (16.10), Grecia-Italia (20.20), SUA-Romania (21.40).

Competitia olimpica de polo se desfasoara intre 29 iulie si 12 august.

Conform regulamentului, dupa disputarea meciurilor din grupe, primele patru clasate se vor califica in sferturile de finala, de unde castigatoarele vor juca semifinale si, ulterior, finala mica si finala mare.