LIGA 1

Kharja face SPECTACOL. Steaua n-a avut probleme cu Iasiul si incheie turul regulat pe o pozitie onorabila

Steaua este pe val in Liga I, dupa 5 victorii din 6 meciuri: a castigat si la Iasi si urca pe locul 2.
Steaua a obtinut o victorie importanta in etapa a 13-a din Liga 1, impunandu-se in deplasarea de la Iasi.

Campioana a castigat intalnirea din Copou cu scorul de 2-1 si a urcat pe locul secund in clasament.

Partida de la Iasi a inceput intr-o nota echilibrata, cele doua echipe gasind foarte greu drumul spre poarta.

Faza controversata a primei parti a venit dupa prima jumatate de ore de joc. Arbitrul Cristi Balaj a aratat penalti dupa ce Varela a fost tras in careul Iasului de Frasinescu, insa a revenit asupra deciziei dupa ce asistentul i-a transmis ca fundasul Stelei se afla in offside.

Repriza a doua a inceput cu o ocazie buna a gazdelor, Bole sutand paralel cu poarta, pentru ca la faza imediat urmatoare Kharja sa centreze perfect pentru Chipciu, iar stelistul a deschis scorul.

Cu 10 minute inainte de final Nicusor Stanciu a preluat rolul de servant, trimitand in fata portii, de unde Tahar a pus latul pentru 2-0.

In prelungiri, Vasile Gheorghe a reusit golul de onoare al moldovenilor cu o lovitura de cap, insa a fost prea tarziu pentru a mai schimba soarta meciului.

sursa: ziare.com