Lance Armstrong s-a clasat pe locul II intr-o cursa de amatori din America

1020

Rutierul Lance Armstrong, radiat pe viata din ciclismul profesionist pentru incalcarea regulilor antidoping, s-a clasat, sambata, pe locul doi la o cursa VTT de amatori organizata la Aspen (Colorado).

Americanul in varsta de 40 de ani, care locuieşte in Aspen, a luat startul in cursa „Power of Four” imbracat in culorile negru şi galben ale fundatiei sale, Livestrong. Dupa un parcurs de 58 de kilometri, Armstrong a fost invins la o diferenta de aproape cinci minute de tanarul Keegan Swirbul, in varsta de 16 ani.

„M-am simtit foarte bine concurand in #poweroffour. Am fost batut de un baiat atat de tanar incat ar putea fi copilul meu! Keegan Swirbul – nu uitati acest nume!”, a scris Lance Armstrong pe Twitter.

Potrivit purtatorului de cuvant al lui Armstrong, Mark Higgins, cursa nu s-a desfaşurat sub jurisdictia USADA.

Americanul anuntase sambata ca va participa in aceste zile şi la un maraton.

Miercuri, el se va afla la Montreal, pentru o interventie la un congres ce are ca subiect cancerul.

Rutierul Lance Armstrong a primit interdictie pe viata şi a fost deposedat de toate rezultatele sportive obtinute din 1998 pana in prezent, intre care şi şapte victorii in Turul Frantei, a anuntat, vineri, Agentia Americana Antidoping (USADA).