Loturile pentru Euro 2012!

944

Termenul de anunţare a loturilor cu care cele 16 echipe naţionale calificate vor participa la Euro 2012, organizat de Polonia şi Ucraina între 8 iunie şi 1 iulie, a expirat astăzi. Nimeni nu a întîrziat. Vedeţi jos cei 23 de jucători aleşi de fiecare selecţioner. Lista de Euro rămîne definitivă şi va mai putea suferi modificări doar în condiţii extreme, cum ar fi o accidentare gravă.

………………………….. GRUPA A
CEHIA – selecţioner Michal Bilek
Portari: Petr Cech (Chelsea), Jaroslav Drobny (Hamburg), Jan Lastuvka (Dnepr);
Fundaşi: Frantisek Rajtoral, David Limbersky (ambii Plzen), Tomas Sivok (Beşiktaş), Theodor Gebre Selassie (Liberec), Roman Hubnik (Hertha), Michal Kadlec (Leverkusen), Marek Suchy (Spartak);
Mijlocaşi: Petr Jiracek (Wolfsburg), Tomas Rosicky (Arsenal), Tomas Hubschman (Şahtior), Daniel Kolar, Vaclav Pilar, Milan Petrzela, Vladimir Darida (toţi Plzen), Jaroslav Plasil (Bordeaux), Jan Rezek (Anorthosis);
Atacanţi: Milan Baros (Galatasaray), David Lafata (Jablonec), Tomas Necid (ŢSKA Moscova), Tomas Pekhart (Nurnberg).

GRECIA – selecţioner Fernando Santos
Portari: Kostas Chalkias (PAOK Salonic), Michalis Sifakis (Aris Salonic), Alexandros Tzorvas (Palermo);
Fundaşi: Vassilis Torosidis, Avraam Papadopoulos, Jose Holebas (toţi Olympiakos), Kyriakos Papadopoulos (Schalke), Sokratis
Papastathopoulos (Bremen), Giorgos Tzavellas (Monaco), Stelios Malezas (PAOK);
Mijlocaşi: Kostas Katsouranis, Giorgos Karagounis, Sotiris Ninis (toţi Panathinaikos), Giannis Maniatis, Giannis Fetfatzidis (ambii Olympiakos), Giorgos Fotakis (PAOK), Grigoris Makos (AEK Atena), Kostas Fortounis (Kaiserslautern);
Atacanţi: Dimitris Salpingidis (PAOK), Giorgos Samaras (Celtic), Fanis Gekas (Samsun), Nikos Liberopoulos (AEK), Kostas Mitroglou (Atromitos).

POLONIA – selecţioner Franciszek Smuda
Portari: Wojciech Szczesny (Arsenal), Przemyslaw Tyton (PSV), Grzegorz Sandomierski (Genk);
Fundaşi: Sebastian Boenisch (Bremen), Marcin Kaminski, Grzegorz Wojtkowiak (ambii Lech Poznan), Damien Perquis (Sochaux), Lukasz Piszczek (Dortmund), Marcin Wasilewski (Anderlecht), Jakub Wawrzyniak (Legia);
Mijlocaşi: Jakub Blaszczykowski (Dortmund), Dariusz Dudka (Auxerre), Kamil Grosicki (Sivasspor), Adam Matuszczyk ( Dusseldorf), Adrian Mierzejewski (Trabzon), Rafal Murawski (Lech), Ludovic Obraniak (Bordeaux), Eugen Polanski (Mainz), Maciej Rybus (Terek), Rafal Wolski (Legia);
Atacanţi: Pawel Brozek (Celtic), Robert Lewandowski (Dortmund), Artur Sobiech (Hannover).

RUSIA – selecţioner Dick Advocaat
Portari: Igor Akinfeev (ŢSKA Moscova), Viaceslav Malafeiev (Zenit), Anton Şunin (Dinamo Moscova);
Fundaşi: Alexander Aniukov (Zenit), Alexei Berezuţki, Serghei Ignaşevici, Kirill Nababkin (toţi ŢSKA Moscova), Vladimir Granat (Dinamo Moscova), Iuri Jirkov (Anji Mahacikala), Dmitri Kombarov (Spartak), Roman Şaronov (Rubin Kazan);
Mijlocaşi: Igor Denisov, Roman Şirokov, Konstantin Zyryanov (toţi Zenit), Denis Gluşakov (Lokomotiv), Igor Semşov (Dinamo Moscova), Alan Dzagoev (ŢSKA), Marat Izmailov (Sporting);
Atacanţi: Andrei Arşavin, Alexander Kerjakov (ambii Zenit), Aleksandr Kokorin (Dinamo Moscova), Roman Pavliucenko (Lokomotiv), Pavel Pogrebniak (Fulham).

…………………………. GRUPA B
DANEMARCA – selecţioner Morten Olsen
Portari: Stephan Andersen (Evian), Anders Lindegaard (Manchester United), Kasper Schmeichel (Leicester);
Fundaşi: Lars Jacobsen (FC Copenhaga), Simon Kjaer (AS Roma), Daniel Agger (Liverpool), Andreas Bjelland, Jores Okore (ambii Nordsjaelland), Simon Poulsen (Alkmaar), Michael Silberbauer (Young Boys Berna), Daniel Wass (Evian);
Mijlocaşi: William Kvist (Stuttgart), Niki Zimling (FC Bruges), Christian Poulsen, Thomas Kahlenberg (ambii Evian), Lasse Schone (Nijmegen), Christian Eriksen (Ajax), Jakob Poulsen (Midtjylland), Tobias Mikkelsen (Nordsjaelland);
Atacanţi: Nicklas Bendtner (Sunderland), Nicklas Pedersen (Groningen), Michael Krohn-Dehli, Dennis Rommedahl (ambii Brondby).

OLANDA – selecţioner Bert van Marwijk
Portari: Tim Krul (Newcastle), Maarten Stekelenburg (AS Roma), Michel Vorm (Swansea);
Fundaşi: Khalid Boulahrouz (Stuttgart), Wilfred Bouma (PSV), John Heitinga (Everton), Joris Mathijsen (Malaga), Ron Vlaar (Feyenoord), Gregory van der Wiel (Ajax), Jetro Willems (PSV);
Mijlocaşi: Mark van Bommel (AC Milan), Nigel de Jong (Manchester City), Stijn Schaars (Sporting Lisabona), Wesley Sneijder (Intern), Kevin Strootman (PSV), Rafael van der Vaart (Tottenham);
Atacanţi: Ibrahim Afellay (FC Barcelona), Klaas-Jan Huntelaar (Schalke), Luuk de Jong (Twente), Dirk Kuijt (Liverpool), Luciano Narsingh (Heerenveen), Robin van Persie (Arsenal), Arjen Robben (Bayern).

GERMANIA – selecţioner Joachim Low
Portari: Manuel Neuer (Bayern), Tim Wiese (Bremen), Ron-Robert Zieler (Hannover);
Fundaşi: Holger Badstuber, Jerome Boateng, Philipp Lahm (toţi Bayern), Benedikt Howedes (Schalke), Mats Hummels, Marcel Schmelzer (ambii Dortmund), Per Mertesacker (Arsenal);
Mijlocaşi: Lars Bender, Andre Schurrle (ambii Leverkusen), Toni Kroos, Thomas Muller, Bastian Schweinsteiger (toţi Bayern), Mesut Ozil, Sami Khedira (ambii Real Madrid), Mario Gotze, Ilkay Gundogan (ambii Dortmund);
Atacanţi: Mario Gomez (Bayern), Miroslav Klose (Lazio), Lukas Podolski (FC Koln), Marco Reus (Monchengladbach).

PORTUGALIA – selecţioner Paulo Bento
Portari: Rui Patricio (Sporting), Eduardo (Benfica), Beto (FC Porto/CFR Cluj);
Fundaşi: Bruno Alves (Zenit), Fabio Coentrao (Real Madrid), Joao Pereira (Sporting), Pepe (Real Madrid), Ricardo Costa (Valencia), Rolando (FC Porto), Miguel Lopes (Braga).
Mijlocaşi: Hugo Viana, Custodio (ambii Braga), Moutinho (FC Porto), Miguel Veloso (Genoa), Raul Meireles (Chelsea), Ruben Micael (Zaragoza).
Atacanţi: Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Hugo Almeida (Beşiktaş), Helder Postiga (Zaragoza), Nani (Manchester United), Nelson Oliveira (Benfica), Ricardo Quaresma (Beşiktaş), Silvestre Varela (FC Porto).

………………………………. GRUPA C
CROAŢIA – selecţioner Slaven Bilici
Portari: Stipe Pletikosa (Rostov), Ivan Kelava (Dinamo Zagreb), Danijel Subacici (Monaco).
Fundaşi: Jurica Buljat (Maccabi Haifa), Vedran Corluka (Tottenham), Danijel Pranjici (Bayern), Gordon Schildenfeld (Frankfurt), Josip Simunici (Dinamo Zagreb), Darijo Srna (Şahtior), Ivan Strinici (Dnepr), Domagoj Vida (Dinamo Zagreb);
Mijlocaşi: Milan Badelj (Dinamo Zagreb), Tomislav Dujmovici (Dinamo Moscova), Ivo Ilicevici (Hamburge), Niko Kranjcar, Luka Modric (ambii Tottenham), Ivan Perisici (Dortmund), Ivan Rakitici (FC Sevilla), Ognjen Vukojevic (Dinamo Kiev);
Atacanţi: Eduardo (Şahtior), Nikica Jelavici (Everton), Mario Mandzukici (Wolfsburg), Ivica Olici (Wolfsburg).

ITALIA – selecţioner Cesare Prandelli
Portari: Gianluigi Buffon (Juventus), Morgan De Sanctis (Napoli), Salvatore Sirigu (PSG);
Fundaşi: Ignazio Abate (Milan), Federico Balzaretti (Palermo), Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini (toţi Juventus), Christian Maggio (Napoli), Angelo Ogbonna (FC Torino);
Mijlocaşi: Daniele De Rossi (AS Roma), Alessandro Diamanti (Bologna), Emanuele Giaccherini, Claudio Marchisio, Andrea Pirlo (toţi Juventus), Riccardo Montolivo (Fiorentina), Thiago Motta (PSG), Antonio Nocerino (Milan);
Atacanţi: Mario Balotelli (Manchester City), Fabio Borini (AS Roma), Antonio Cassano (Milan), Antonio Di Natale (Udinese), Sebastian
Giovinco (Parma).

IRLANDA – selecţioner Giovanni Trapattoni
Portari: Shay Given (Aston Villa), Keiren Westwood (Sunderland), David Forde (Millwall).
Fundaşi: John O’Shea (Sunderland), Richard Dunne (Aston Villa), Stephen Ward (Wolverhampton), Sean St Ledger (Leicester), Darren O’Dea (Celtic), Stephen Kelly (Fulham), Paul McShane (Hull City);
Mijlocaşi: Glenn Whelan (Stoke), Keith Andrews (West Bromwich), Aiden McGeady (Spartak), Darron Gibson (Everton), Paul Green (fără echipă), Damien Duff (Fulham), Stephen Hunt (Wolverhampton), James McClean (Sunderland);
Atacanţi: Robbie Keane (LA Galaxy), Kevin Doyle (Wolverhampton), Shane Long, Simon Cox (ambii West Bromwich), Jonathan Walters (Stoke).

SPANIA – selecţioner Vicente del Bosque
Portari: Iker Casillas (Real Madrid), Victor Valdes (FC Barcelona), Pepe Reina (Liverpool);
Fundaşi: Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Raul Albiol (toţi Real Madrid), Gerard Pique (FC Barcelona), Jordi Alba (Valencia), Javi Martinez (Bilbao), Juanfran (Atletico);
Mijlocaşi: Xavi, Sergio Busquets, Andres Iniesta, Cesc Fabregas (toţi FC Barcelona), Xabi Alonso (Real Madrid), Santi Cazorla (Malaga), David Silva (Manchester City);
Atacanţi: Fernando Torres, Juan Mata (ambii Chelsea), Fernando Llorente (Bilbao), Alvaro Negredo, Jesus Navas (ambii FC Sevilla), Pedro (FC Barcelona).

………………………………. GRUPA D
ANGLIA – selecţioner Roy Hodgson
Portari: Joe Hart (Manchester City), Robert Green (West Ham), Jack Butland (Birmingham);
Fundaşi: Leighton Baines (Everton), Gary Cahill, John Terry, Ashley Cole (toţi Chelsea), Phil Jagielka (Everton), Glen Johnson (Liverpool), Phil Jones (Manchester United), Joleon Lescott (Manchester City);
Mijlocaşi: Stewart Downing, Steve Gerrard (ambii Liverpool), Frank Lampard (Chelsea), Alex Oxlade-Chamberlain, Theo Walcott (ambii Arsenal), Scott Parker (Tottenham), Ashley Young (Manchester United), James Milner (Manchester City);
Atacanţi: Andy Carroll (Liverpool), Jermaine Defoe (Tottenham), Wayne Rooney, Danny Welbeck (ambii Manchester United).

FRANŢA – selecţioner Laurent Blanc
Portari: Cedric Carrasso (Bordeaux), Hugo Lloris (Lyon), Steve Mandanda (Marseille);
Fundaşi: Gael Clichy (Manchester City), Mathieu Debuchy (Lille), Patrice Evra (Manchester United), Laurent Koscielny (Arsenal), Philippe Mexes (Milan), Adil Rami (Valencia), Anthony Reveillere (Lyon);
Mijlocaşi: Yohan Cabaye (Newcastle), Alou Diarra (Marseille), Florent Malouda (Chelsea), Marvin Martin (Sochaux), Blaise Matuidi (PSG), Yann Mvila (Rennes), Samir Nasri (Manchester City), Franck Ribery (Bayern);
Atacanţi: Hatem Ben Arfa (Newcastle), Karim Benzema (Real Madrid), Olivier Giroud (Montpellier), Jeremy Menez (PSG), Mathieu Valbuena (Marseille).

SUEDIA – selecţioner Erik Hamren
Portari: Andreas Isaksson (PSV), Johan Wiland, (FC Copenhaga), Pär Hansson (Helsingborg);
Fundaşi: Olof Mellberg (Olympiakos), Jonas Olsson (West Bromwich), Mikael Lustig (Celtic), Martin Olsson (Blackburn), Behrang Safari
(Anderlecht), Andreas Granqvist (Genoa), Mikael Antonsson (Bologna);
Mijlocaşi: Anders Svensson (Elfsborg), Kim Källström (Lyon), Sebastian Larsson (Sunderland), Pontus Wernbloom (ŢSKA Moscova), Rasmus Elm (Alkmaar), Christian Wilhelmsson (Al Hilal), Emir Bajrami (Twente), Samuel Holmén (Istanbul BB);
Atacanţi: Zlatan Ibrahimovic (Milan), Johan Elmander (Galatasaray), Ola Toivonen (PSV), Tobias Hysén (IFK Göteborg), Markus Rosenberg (Bremen).

UCRAINA – selecţioner Oleg Blohin
Portari: Andrei Piatov (Şahtior), Alexander Goriainov (Metalist Harkov), Maxim Koval (Dinamo Kiev);
Fundaşi: Taras Mihalik, Evgheni Haceridi (ambii Dinamo Kiev), Iaroslav Rakiţki, Alexander Kucer, Viaceslav Şevchuk (toţi
Şahtior), Evgheni Selin (Poltava), Bogdan Butko (Mariupol);
Mijlocaşi: Anatoli Timoşciuk (Bayern), Oleg Gusev, Denis Garmaş, Alexander Aliev, Andrei Iarmolenko (toţi Dinamo Kiev), Ruslan Rotan,
Evgheni Konoplianka (ambii Dnepr), Sergei Nazarenko (Simferopol);
Atacanţi: Andrei Şevcenko, Artem Milevski (ambii Dinamo Kiev), Andrei Voronin (Dinamo Moscova), Evgheni Seleznev (Şahtior), Marko Devici (Metalist Harkov).