MECIUL ZILEI: PSG – FC Barcelona. Catalanii fac scandal inainte de partida!

662

Barcelona-FC-Andres-Iniesta-400x600Directorul sportiv al lui FC Barcelona, Andoni Zubizarreta, a apreciat luni, inaintea primei manse a sferturilor de finala din Liga campionilor contra Paris Saint Germain ca decizia Uniunii europene de fotbal de a reduce suspendarea lui Ibrahimovic va crea „un precedent”.

Dupa ce a primit un cartonas rosu contra Valenciei, in meciul tur al optimilor de finala, care atrage teoretic, dar si practic, o suspendare de 2 meciuri, intre care partida tur din sferturi contra Barcelonei, atacantul suedez al PSG a beneficiat de o reducere la jumatate a sanctiunii, pe 26 martie, din partea comisiei de apel a UEFA.

Pe de alta parte, Zubizarreta a analizat nivelul adversarului formatiei sale. „Este un rival extrem de exigent. Au multe talente si o calitate a jocului colectiv, dar si individual. Poseda jucatori buni in fiecare linie, fotbalisti cu experienta marilor competitii. Nu le va fi, asadar, teama”, a apreciat fostul portar al Barcelonei si al selectionatei spaniole.

La ultima lor intalnire in Liga campionilor, in 1995, tot in sferturile de finala, PSG a castigat dubla (1-1 si 2-1), pentru a ajunge in ultimul careu, unde s-a inclinat in fata lui AC Milan.

Meciul va fi transmis in direct, de la 21:45, de Digisport 1.