Mihai Marinescu, castigator in etapa a zecea a campionatului de F2

605

Pilotul Mihai Marinescu a câştigat, duminică, etapa a zecea a campionatului de Formula 2, desfăşurată pe circuitul Brands Hatch din Marea Britanie, aceasta fiind a doua victorie din acest sezon a românului, după cea reuşită în mai la Nurburgring, în etapa a cincea.

El a fost urmat de elveţianul Cristopher Zanella (+3,887 secunde) şi de britanicul Dino Zampareli (+14.327).

Marinescu a fost cel mai rapid în calificările care au avut loc tot duminică, cu un timp record pentru Formula 2 pe circuitul britanic, şi a ocupat primul loc pe grila de start. Românul a plecat foarte bine în cursă, a pus repede o secundă între el şi Zanella şi a condus permanent. Nici intrarea Safty Car-ului în turul 11/28 nu a relansat lupta pentru primul loc, Marinescu controlând permanent întrecerea şi trecând primul linia de sosire.

În urma acestui rezultat, pilotul braşovean a urcat pe locul trei în clasamentul general, cu 123 de puncte, după britanicul Luciano Bacheta, cu 161,5 puncte, şi după Zanella, cu 124 de puncte.

Sâmbătă, Marinescu a ocupat locul 4 în etapa a IX-a a campionatului de Formula 2, desfăşurată tot pe circuitul Brands Hatch din Marea Britanie. El a ocupat locul 6 pe grila de start şi a încheiat cursa desfăşurată pe o ploaie puternică la 13,811 secunde de polonezul Kevin Mirocha, învingătorul etapei.

Etapele 11 şi 12 vor avea loc pe circuitul Paul Ricard (Franţa), în 21 şi 22 iulie.