Neymar il face uitat pe Messi, care este accidentat, brazilianul facand spectacol in meciul Barcelonei cu Rayo Vallecano.

Rayo Vallecano a picat victima in fata formei senzationale aratate de Neymar in acest meci. Atacantul brazilian a dat patru goluri si a reusit un assist. Razvan Rat a fost titular si a avut o evolutie cat i-a permis jocul de buna.

Rayo Vallecano a inceput curajos meciul de pe Camp Nou. La fel de increzator a fost si Razvan Rat, care a avut o interventie buna in debutul meciului. Guerra a deschis scorul in minutul 15, dar Neymar a rasturnat de unul singur situatia. Raidurile brazilianului de pe flancul stang al Barcelonei au fost nimicitoare.

Fantezia lui Neymar a putut fi stopata doar prin fault si atacantul de 23 de ani a scos doua penalty-uri in prima repriza, intr-un interval de 10 minute (22 si 32). Ambele au fost transformate de el. Neymar si-a continuat demonstratia si dupa pauza, cand a mai marcat de doua ori (69 si 70).

Este pentru prima data cand reuseste patru goluri pentru Barcelona, club pentru care a jucat pana acum in 101 meciuri. Dar internationalul brazilian nu s-a oprit aici si a dat si o pasa de gol, in minutul 77, din care Suarez a facut 5-1. Rayo a redus din diferenta in minutul 86, la o faza plecata din gheata lui Razvan Rat. Capitanul nationalei a centrat excelent in gura portii, Alba a respins cu dificultate pana la Ebert, care a tras si a inscris.

Per total, Rayo Vallecano a lasat o impresie foarte buna, in ciuda rezultatului. Echipa antrenata de Paco Jemez a aratat multa pofta ofensiva, nu s-a bagat la cutie, desi adversarul este recunoscut pentru capacitatea sa de atac. Colegii lui Rat au avut de-a lungul partidei mai multe ocazii mari de gol si puteau sa mai inscrie macar un gol.

Echipele de start:

FC BARCELONA: Bravo – Alves, Pique, Mathieu, Alba – Rakitic, Busquets, Roberto – Ramirez, Suarez, Neymar

RAYO: Tono – Martinez, Ze Castro, Llorente, Rat – Sanchez, Trashorras – Bangoura, Ebert, Bebe – Guerra

sursa: prosport.ro