PREMIERA: CSM Targoviste s-a calificat in optimile de finala ale Euroligii la baschet feminine!

488

217172-csm-targovisteCSM Targoviste, s-a calificat in premiera in optimile de finala ale Euroligii, dupa ce a invins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 72-64 (37-25), liderul Grupei B, echipa slovaca Good Angels Kosice.

CSM a avut prim sfert excelent, pe care l-a incheiat cu 21-13, aducand sperante la calificare unei sali arhipline. Diferenta s-a marit in sfertul secund, 25-13 si 31-18 (min. 17), pentru ca la pauza mare tabela sa arate 37-25 in favoarea campioanei Romaniei.

Dominatia jucatoarelor de la CSM a continuat si in sfertul al treilea, dar slovacele au inceput sa puna presiune, 43-35 (min. 26). La ultima pauza, gazdele aveau inca avantaj, dar considerabil mai mic decat in primele 30 de minute, scor 50-47.

Ultimele 10 minute au fost pline de emotii, cu CSM facand eforturi la fiecare atac sa pastreze suprematia, 55-47 si 61-54 (min. 34). Cu doua minute ramase din meci, atmosfera era exploziva, iar CSM tot la conducere, 65-60. A urmat 65-62, 70-62 si 72-64 scor final. Victorie pentru CSM Targoviste, calificare in turul doi al competitiei, care reprezinta cea mai mare performanta a baschetului feminin romanesc.