LIGA 1

Programul complet si televizarile etapei a 26-a: Rapid – Steaua meciul cel mai asteptat!

479171-cp-01270Rapid – Steaua, care va avea loc duminica seara in Giulesti (ora 20,30), este capul de afis al etapei a 26-a a Ligii I.

Cele doua echipe s-au intalnit pana acum de 109 ori in campionat, Steaua a castigat 42 de partide, iar Rapid 27, in timp ce alte 40 de meciuri s-au incheiat la egalitate. In Giulesti, tot Steaua are mai multe victorii, 19 fata de 16 ale feroviarilor, in timp ce 19 partide s-au terminat nedecis.

Ultima victorie a Stelei in Giulesti dateaza din 20 martie 2008, dar a fost la “masa verde” (3-0), dupa scandalul “bricheta”. Ultima victorie a giulestenilor pe teren propriu cu Steaua s-a inregistrat pe 18 aprilie 2010, un categoric 5-1, precedenta datand din 8 august 2004 (2-1). In tur, Steaua s-a impus cu scorul de 1-0 pe Arena Nationala, prin golul marcat de Alex Bourceanu in prelungiri (90+6).

In retur, Steaua are de doua ori mai multe puncte decat Rapid (22 fata de 11), cu sapte victorii si un egal.

Fostul dinamovist Ionel Ganea (Universitatea Cluj), ca jucator si antrenor (Dinamo II), se afla la primul meci ca adversar al echipei din Soseaua Stefan cel Mare din postura de antrenor.

Doi tehnicieni vor debuta runda aceasta pe bancile tehnice ale echipelor lor, Marin Barbu la Astra Giurgiu (in locul lui Valentin Sinescu) si Gabi Balint la FC Vaslui (in locul lui Viorel Hizo).

Runda va debuta vineri, cu partida dintre Gaz Metan Medias si Astra Giurgiu (19,00), urmata de meciul dintre campioana en titre CFR Cluj si Pandurii.

Programul meciurilor:

vineri 12 aprilie

CS Gaz Metan Medias – AFC Astra Giurgiu (stadion “Gaz Metan” – Medias, 19,00, Digi Sport 1)

FC CFR 1907 Cluj – CS Pandurii Tg. Jiu (stadion “Dr. Constantin Radulescu” – Cluj Napoca, 21,30, Digi Sport 1)

sambata 13 aprilie

FC Otelul Galati – CS Turnu Severin (stadion “Otelul” – Galati, 17,00, Digi Sport 1)

FC Ceahlaul Piatra Neamt – CS Concordia Chiajna (stadion “Ceahlaul” – Piatra Neamt, 18,00, Dolce Sport 1)

FC Petrolul Ploiesti – ACF Gloria Bistrita (stadion “Ilie Oana” – Ploiesti, 19,00, Digi Sport 1)

FC Dinamo Bucuresti – FC Universitatea Cluj (“Arena Nationala” – Bucuresti, 21,30, Digi Sport 1)

duminica 14 aprilie

FC Rapid Bucuresti – FC Steaua Bucuresti (stadion “Giulesti-Valentin Stanescu” – Bucuresti, 20,30, Digi Sport 1)

luni 15 aprilie

FC Vaslui – FC Brasov (stadion “Municipal” – Vaslui, 19,00, Dolce Sport 1)

CSMS Iasi – FC Viitorul Constanta (stadion “Emil Alexandrescu” – Iasi, 20,30, Digi Sport 1)

 

1 Comentariu

Lasa un Raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Spre TOP