RCM Universitatea de Vest Timisoara – Steaua Bucuresti 18-19, in ultima etapa a Play-Off-ului SuperLigii de rugby!

978

1steauaSteaua Bucuresti a castigat meciul cu RCM Universitatea de Vest Timisoara cu scorul de 19-18 in ultima etapa a Play-Off-ului SuperLigii CEC Bank la rugby, potrivit agerpres.ro.

Pe arena ”Gheorghe Rascanu” din Timisoara, intr-o inclestare apriga, bucurestenii au obtinut victoria datorita determinarii si jocului bun per ansamblu facut de compartimentele echipei, in timp ce replica ”studentilor” de pe malurile Begai nu s-a ridicat la nivelul unei campioane en-titre decat poate in ultimele minute ale intalnirii. De altfel, antrenorul RCM, Chester Williams, a trimis in teren o formatie compusa din multi jucatori care au evoluat mai putin sau chiar deloc in actualul sezon, destui titulari, printre care Vali Calafeteanu sau Stelian Burcea, regasindu-se pe banca de rezerve.

Stelistii au inceput meciul in forta si au pus primele 3 puncte pe tabela de marcaj in minutul 5, printr-o lovitura de pedeapsa transformata de Florin Vlaicu. Prima actiune mai inchegata a gazdelor a venit in minutul 8, cand timisorenii au presat in 22-ul advers, insa fara un rezultat concret. Mai mult, tot bucurestenii au reusit sa inscrie, in minutul 13 Ionel Cazan izbutind un eseu, care nu a fost transformat de Vlaicu. Condusi cu 8-0, banatenii au incercat sa revina in joc si au pus primele puncte pe tabela de marcaj in minutul 16, printr-o lovitura de pedeapsa fructificata de Gabriel Conache, acelasi Conache reusind, in minutul 26, un dropgol spectaculos si reducand diferenta la doua puncte. Nu a fost decat un ”foc de paie”, ”militarii” preluand din nou initiativa si obtinand alte doua lovituri de penalizare pana la finele primelor 40 de minute, ambele transformate de Vlaicu, astfel incat la pauza scorul a fost 14-6 pentru ros-albastrii.

Repriza a doua a inceput tot cu oaspetii mult mai motivati, declansand atacuri rapide, si cu gazdele in defensiva, aparandu-se cu disperare si incercand contraatacuri taioase, care insa nu s-au finalizat in special din cauza ”balbelor” si greselilor de manuire a balonului. Rezultatul: un nou eseu reusit de Steaua, netransformat, iar la jumatatea celui de-al doilea mitan tabela de marcaj indica un neverosimil 19-6 pentru jucatorii din Ghencea.

Incurajati frenetic de cei peste 1.000 de spectatori prezenti in tribune, timisorenii au incercat sa reduca din diferenta, iar ultimele 10 minute ale partidei s-au jucat exclusiv in terenul bucurestenilor. Tinand sub asediu buturile stelistilor, RCM a beneficiat de trei tuse succesive, transformate in moluri rulante, in urma unei astfel de actiuni Gabi Conache reusind primul eseu pentru ”studenti”, insa tot el a ratat transformarea si cu doar doua minute inainte de fluierul final tabela de marcaj indica 19-11 pentru ”militari”. Finalul a fost unul dramatic, timisorenii beneficiind, in ultimele secvente ale disputei, de un eseu de penalizare in urma unor infractiuni succesive in joc ale bucurestenilor, Conache a reusit transformarea eseului iar scorul final a fost 19-18 pentru Steaua Bucuresti.

Sambata seara se va disputa si ultima partida din Play-Off, la Constanta, RCJ Farul primind vizita vice-campioanei CSM Stiinta Baia Mare.