FOTBAL+

Romania face parte din urna a treia la tragerea la sorti pentru Euro 2016

Romania va face parte din urna a treia a preliminariilor Euro 2016, ce se va disputa in Franta.

In urma tragerii la sorti, ce va avea loc la 23 februarie la Nisa, cele 53 de echipe nationale, printre care si Gibraltar in premiera, vor fi impartite in noua grupe, opt de sase si una de cinci, a anuntat, vineri, UEFA, pe site-ul oficial.

Pentru desemnarea urnelor, UEFA a tinut cont de rezultatele inregistrate la Cupa Mondiala din 2010, Campionatul European din 2012 si preliminariile Cupei Mondiale din 2014.

Primele cinci urne vor contine cate noua echipe, iar ultima va avea opt reprezentative.

Cele opt reprezentative din urna a sasea vor fi trimise in grupele A-H, in timp ce Grupa I va avea cinci formatii.

Din considerente de televizare, Anglia, Germania, Italia, Spania si Olanda vor trebui sa faca parte din grupe de cate sase echipe.

Chiar daca este calificata din postura de tara organizatoare, reprezentativa Frantei va fi repartizata in grupa de cinci echipe, astfel incat sa dispute meciuri amicale contra formatiilor care „stau” la fiecare etapa.

UEFA a stabilit ca Spania nu va putea evolua in aceeasi grupa cu Gibraltar, iar Armenia cu Azerbaidjan, din considerente politice.

Primele doua echipe din fiecare grupa se vor califica la turneul final, la fel si formatia cel mai bine clasata pe locul trei, luand in considerare meciurile cu reprezentativele de pe locurile 1, 2, 4 si 5 din grupele respective. Celelalte opt echipe de pe locul trei vor sustine meciuri de baraj in noiembrie 2015 pentru cele patru locuri ramase.

Urna 1: Spania, Germania, Olanda, Italia, Anglia, Portugalia, Grecia, Rusia, Bosnia-Hertegovina

Urna 2: Ucraina, Croatia, Suedia, Danemarca, Elvetia, Belgia, Cehia, Ungaria, Irlanda

Urna 3: Serbia, Turcia, Slovenia, Israel, Norvegia, Slovacia, Romania, Austria, Polonia

Urna 4: Muntenegru, Armenia, Scotia, Finlanda, Letonia, Tara Galilor, Bulgaria, Estonia, Belarus

Urna 5: Islanda, Irlanda de Nord, Albania, Lituania, Moldova, Macedonia, Azerbaidjan, Georgia, Cipru

Urna 6: Luxemburg, Kazahstan, Liechtenstein, Insulele Feroe, Malta, Andorra, San Marino, Gibraltar.

Programul meciurilor este urmatorul:

Etapa 1: 7 – 9 septembrie 2014

Etapa 2: 9 – 11 octombrie 2014

Etapa 3: 12 – 14 octombrie 2014

Etapa 4: 14 – 16 noiembrie 2014

Etapa 5: 27 – 29 martie 2015

Etapa 6: 12 – 14 iunie 2015

Etapa 7: 3 – 5 septembrie 2015

Etapa 8: 6 – 8 septembrie 2015

Etapa 9: 8 – 10 octombrie 2015

Etapa 10: 11 – 13 octombrie 2015

Play-off, tur: 12 – 14 noiembrie 2015

Play-off, retur: 15 – 17 noiembrie 2015

Tragerea la sorti a turneului final: 12 decembrie 2015

Turneul final: 10 iunie – 10 iulie 2016.

Sursa: mediafax.ro

Click pentru a comenta

Lasa un Raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Spre TOP