1nataNationala de handbal feminin a Romaniei a invins Tunisia, cu scorul de 27-17, in meciul de debut din grupa D a Campionatului Mondial din Serbia.

Romania a avut un debut excelent la Mondiale, in fata campioanei Africii, Tunisia, pe care doar a vazut-o la un turneu amical in Franta. Tricolorele au condus inca din primele minute, cu 5-1, apoi cu 9-3 (minutul 16), pentru ca la pauza tabela sa arate un avantaj linistitor al echipei antrenate de Gheorghe Tadici, scor 15-8.

Cursul jocului a fost acelasi si in repriza secunda, cu Romania la „timona”, 20-10 (min. 39) si 23-13 (min. 50), astfel ca victoria a venit firesc pentru reprezentativa noastra, scor final 27-17.

Jucatoarea meciului declarata de catre IHF a fost interul Romaniei, Gabriela Perianu.

Marcatoare:

Romania – Perianu 6 goluri, Neagu 6, Nechita 4, Bradeanu 3, Ardean-Elisei 3, Manea 2, Buceschi 1, Ciuciulete 1, Pirvut 1

Tunisia – Chebbah 5 goluri, Dhaouadi 3, Toumi 3, Kouki 2, Daoula 1, Elghaoui 1, Sfar 1, Jaouadi 1.

Programul complet al meciurilor din grupa D, din care face parte si nationala Romaniei, este urmatorul:

9 decembrie: Tunisia – Ungaria, Cehia – Germania, Australia – Romania (20.15);

10 decembrie: Cehia – Tunisia, Germania – Romania (18.00), Ungaria – Australia;

12 decembrie: Australia – Cehia, Germania – Tunisia, Romania – Ungaria (20.15);

13 decembrie: Tunisia – Australia, Ungaria – Germania, Romania – Cehia (20.15).

Sursa: mediafax.ro