1raraNationala de handbal feminin a Romaniei a invins Ungaria, cu scorul de 21-17, calificandu-se in optimile de finala ale CM de handbal feminin.

Atmosfera electrizanta in sala din Novi Sad, in care peste 2.000 de fani ai Ungariei si cateva sute ai Romaniei s-au duelat in scandari inca dinaintea inceperii partidei.

Pe teren, Ungaria a condus din primele minute, 1-3 (min. 6), tricolorele parand timorate in debutul partidei si datorita huiduielilor primite la fiecare atac din partea fanilor adversi. Sase minute mai tarziu, la scorul 1-4, antrenorul Tadici a cerut time-out, certandu-si jucatoarele: „Cinci atacuri ratate. Nu vrem sa bagam mingea pe spatiul portii”, le-a spus acesta jucatoarelor.

Neagu a marcat al doilea gol al Romaniei in minutul 13, 2-4, dar cinci minute mai tarziu a venit randul fanilor tricolori sa se bucure, Tacalie aducand egalarea, 5-5, dupa cateva parade reusite ale Paulei Ungureanu.

Meciul a continuat sub semnul echilibrului, 6-6 (min. 23), pentru ca la pauza tabela sa arate 10-8 in favoarea Ungariei, ultimele minute din prima repriza fiind marcate de un joc impulsiv al Romaniei, cu mingi pierdute usor.

La reluare, Neagu a redus din diferenta, 9-10 (min. 33), de la 7 metri, tot ea ratand egalarea doua minute mai tarziu de la linia de pedeapsa, iar Ungaria a profitat si s-a detasat la 9-12 (min. 37). Meciul a „continuat” si in tribune, scandarile deja traditionale, „Ria, Ria, Ungaria” si „Romania, Romania”, fiind auzite in duel, in functie de cine marca si cu atat mai mult cu cat echilibrul revenise, 14-14 (min. 45).

In minutul 47, Romania a preluat conducerea, dupa o aruncare de la 7 metri a Elizei Buceschi, iar Ungaria a intrat obligatoriu la time-out. In tribuna fanilor romani, delir.

Cristina Neagu a tinut „tonul”, 16-15 (min. 48), iar cand mai erau 9 minute din joc, tabela arata 16-16, Laura Chiper readucand avantajul, 17-16 (min. 54). Ardean-Elisei a marit avantajul la 18-16, iar aceeasi Chiper a dus scorul la 19-16, de la 7 metri (min. 56). Cand Ardean-Elisei a marcat pentru 20-16, cu trei minute ramase din joc, „zarurile” erau deja aruncate. Ultimul time-out cerut de Ungaria nu a mai contat, adversara Romaniei nereusind sa remonteze. Tricolorele au iesit de pe teren cu zambetul pe buze, scor final 21-17, portarul Paula Ungureanu fiind declarata cea mai buna jucatoare la finalul partidei de catre IHF.

Marcatoare:

Romania – Neagu 5 goluri, Ardean-Elisei 3, Nechita 2, Bradeanu 2, Manea 2, Chiper 2, Marin 2, Buceschi 2, Tacalie 1

Ungaria – Gorbicz 7 goluri, Zacsik 4, Verten 2, Bulath 2, Tomori 2.

Tot joi, in grupa D, s-au mai inregistrat rezultatele: Australia-Cehia 10-34 si Germania-Tunisia 26-20.

Dupa patru meciuri disputate in grupa D, nationala Romaniei are un bilant de trei victorii – 27-17 cu Tunisia, 32-13 cu Australia si 21-17 cu Ungaria, si o infrangere, 23-26 cu Germania, avand 6 puncte in clasament si fiind calificata in optimile de finala ale Campionatului Mondial.

Sursa: mediafax.ro