Rusia a zdrobit Romania la junioare cu 37 – 27 la Mondiale

931

Nationala de junioare a României a pierdut clar disputa cu Rusia, ultima din grupa B la Campionatul Mondial din Muntenegru.

Desi au condus la pauza cu 18-17, “tricolorele” au fost devansate net in partea a doua. Totul s-a jucat in primele 12 minute din partea a doua. România a marcat o singura data, in timp ce Rusia a inscris de 9 ori. S-a ajuns la 19-26 si degringolada a continuat. S-a incheiat 37-27 pentru Rusia, principala favorita la aurul mondial. România a terminat pe locul 2 in grupa si va intlni in sferturi, joi, Ungaria, formatie care a termina prima in grupa B.

Au marcat pentru România in meciul cu Rusia: Safta 7 goluri, Tanasie 4, Perianu 4, Gavrila 3, Tiron 3, Orsivschi 2, Pricopi 2, Constantinescu 1, Cirjan 1.

In primele trei meciuri din grupa B, România invinsese Congo (39-14), Kazahstan (41-22) sI Muntenegru (25-22).