S-au stabilit orașele care găzduiesc Cupa Romaniei

534

Mai putin de o luna a ramas pana cand iubitorii baschetului vor vedea din nou la lucru starurile din Liga Nationala. Vara fierbinte s-a resimtit din plin si pe piata transferurilor, o serie de mutari avand loc. Mai toate formatiile de pe prima scena si-au primenit loturile si au incercat sa mute cat mai inteligent in cursa pentru cele doua trofee puse la bataie: Cupa Romaniei si Campionatul National.

Deja devenit traditional, debutul campionatului este precedat de competitia K.O Cupa Romaniei, o intrecere care incinge spiritele si aprinde fanii.
Anul acesta sistemul competitional adoptat va aduce in prima faza sub lumina reflectoarelor 12 echipe care vor fi repartizate in trei Serii dupa cum urmeaza:
Prima serie cuprinde formatiile  U-Mobitelco BT Cluj-Napoca, CSM Bucuresti, CSS Giurgiu  si Dinamo Bucuresti, a doua serie este formata din BC Mures Targu Mures, BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc, Energia Rovinari si CSM Oradea, si in fine, ultima serie reuneste echipele Timba Timisoara, CSU Atlassib Sibiu, Farul Constanta si SCM Craiova.
In perioada 28-30 septembrie 2012 toate cele 12 echipe se vor duela pentru un loc in turul al doilea. Prima echipa clasata din fiecare serie si cel mai bun loc doi din toate seriile se vor califica in turul al doilea, acolo unde vor intra direct “in paine” si formatiile romanesti angrenate in Cupele Europene: BCM U Pitesti, CSU Ploiesti, BC Timisoara si Gaz Metan Medias.
 
Dar iata mai jos programul jocurilor si locurile de desfasurare ale turneelor, cu mentiunea ca orele meciurilor vor fi stabilite ulterior, conform televizarilor.
Seria I – Sala Sporturilor “Unirea” din Dobroesti: U-Mobitelco BT Cluj-Napoca, CSM Bucuresti, CSS Giurgiu  si Dinamo Bucuresti
Seria II – Sala Sporturilor “Transilvania” din Sibiu: BC Mures Targu Mures, BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc, Energia Rovinari, CSM Oradea
Seria III – Sala Sporturilor din Medias:  Timba Timisoara, CSU Atlassib Sibiu, Farul Constanta si SCM Craiova.

Progamul jocurilor din Seria I:
Vineri – 28 septembrie 2012:
U-Mobitelco BT Cluj-Napoca – Dinamo Bucuresti
CSM Bucuresti – CSS Giurgiu
Sambata – 29 septembrie 2012:
CSS Giurgiu – U-Mobitelco BT Cluj-Napoca
Dinamo Bucuresti – CSM Bucuresti
Duminica – 30 septembrie 2012:
U-Mobitelco BT Cluj-Napoca – CSM Bucuresti
CSS Giurgiu – Dinamo Bucuresti

Progamul jocurilor din Seria II:
Vineri – 28 septembrie 2012:
BC Mures Targu-Mures – CSM Oradea
BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc – Energia Rovinari
Sambata – 29 septembrie 2012:
Energia Rovinari – BC Mures Targu Mures
CSM Oradea – BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc
Duminica – 30 septembrie 2012:
BC Mures Targu-Mures – BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc
Energia Rovinari – CSM Oradea

Progamul jocurilor din Seria III:
Vineri – 28 septembrie 2012:
Timba Timisoara – SCM Craiova
CSU Atlassib Sibiu – Farul Constanta

Sambata – 29 septembrie 2012:
Farul Constanta – Timba Timisoara
SCM Craiova – CSU Atlassib Sibiu

Duminica – 30 septembrie 2012:
Timba Timisoara – CSU Atlassib Sibiu
Farul Constanta – SCM Craiova