TENIS

Se stie PRIMA semifinala de la US Open. Detinatorul trofeului joaca contra liderului mondial

In urma meciurilor de azi-noapte, s-a stabilit prima semifinala de la US Open 2015, potrivit MEDIAFAX.

Liderul clasamentului ATP, sarbul Novak Djokovici, si detinatorul trofeului la US Open, croatul Marin Cilici, locul 9 ATP si cap de serie numarul 9, vor disputa una dintre semifinalele editiei 2015 a Grand Slam-ului american, in urma victoriilor pe care le-au obtinut in sferturi.

Djokovici l-a invins pe spaniolul Feliciano Lopez, locul 19 ATP si cap de serie numarul 18, cu scorul de 6-1, 3-6, 6-3, 7-6 (2), dupa un meci care a durat doua ore si 34 de minute.

Cilici l-a depasit, cu scorul de 6-4, 6-4, 3-6, 6-7 (3), 6-4, pe francezul Jo-Wilfried Tsonga, locul 18 ATP si cap de serie numarul 19, dupa aproape patru ore de joc.

Cealalta semifinala va fi stabilita, miercuri, dupa disputarea partidelor Kevin Anderson (Africa de Sud), locul 14 ATP si cap de serie numarul 15 – Stan Wawrinka (Elvetia), locul 5 ATP si cap de serie numarul 5 si Roger Federer (Elvetia), locul 2 ATP – Richard Gasquet (Franta), locul 12 ATP si cap de serie numarul 12.