simona-halep-tennis-star-wallpaperSimona Halep a continuat, joi, parcursul de exceptie la turneul WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.369.000 de dolari, cu o victorie remarcabila in fata italiencei Roberta Vinci (N. 13), cu 6-4, 6-2, gratie careia s-a calificat in sferturile de finala.

Halep, venita din calificari la Roma, s-a impus dupa o ora si 12 minute de joc in fata numarul 15 mondial.

Simona (64 WTA) a trecut in turul I de rusoaica Svetlana Kuznetova (37 WTA), cu 6-1, 6-1, iar in turul II a invins-o cu 6-7 (2), 6-1, 6-2 cu poloneza Agnieszka Radwanska, numarul patru mondial.

Halep si Vinci sunt acum la egalitate, 2-2, dupa ce Roberta s-a impus in 2012 si 2013 in saisprezecimi de finala la Paris, cu 6-4, 6-4, respectiv 6-0, 6-3, iar Halep castigase anul trecut, la Barcelona, in optimi, cu 6-1, 6-3.

Simona Halep si-a asigurat un cec de 39.548 euro si 255 de puncte WTA, iar adversara din sferturile de finala va fi sarboaica Jelena Jankovic, care a trecut de Li Na (China./N. 5), cu 7-6 (2), 7-5.

La duelurile cu Jankovic (18 WTA) scorul este egal, 1-1, dupa ce Jelena s-a impus in 2010 in primul tur la US Open, cu 6-4, 4-6, 7-5, iar Halep a castigat anul trecut la Bruxelles, cu 6-2, 3-6, 7-6 (3), in mansa inaugurala.