Spania in finala de la EURO! Portugalia lui Ronaldo pleaca acasa!

538

Spania a ajuns cu emotii in finala, dupa ce a invins Portugalia la loteria penaltyurilor. Spaniolii s-au impus cu 4-2, dupa ce la capatul celor 120 de minute scorul a fost egal, 0-0.

Bilantul Spaniei in semifinalele unui turneu final, fie el european sau mondial, era imaculat inaintea penultimului act al Euro 2012, impotriva Portugaliei. Insa spaniolii pareau ca se tem de adversarul din semifinale, care le aplicasera un sec 4-0 in noiembrie 2010, intr-un amical de trista amintire pentru actuala campioana europeana. Atat declaratiile jucatorilor lui Del Bosque, cat si mimica fetelor pe culoarul de la vestiare au tradat o usoara stare de anxietate in fata lusitanilor lui Ronaldo. Iar debutul de meci le-a apartinut portughezilor, Casillas fiind pus la incercare cu mingi periculoase expediate in careul iberic de Veloso sau Ronaldo. Desi a continuat sa isi impuna jocul pozitional, huiduit de suporterii lusitani si incununat cu „ole”-uri de propriii fani, Spaniei i-a lipsit ceva in avanposturi. Negredo, inovatia lui Del Bosque pentru semifinale, a fost inexistent, in timp ce Silva si Iniesta nu au gasit combinatia potrivita pentru a desface lacatul defensivei lusitane. Nu e de mirare astfel ca prima repriza a semifinalei a devenit cea mai slaba de la Euro 2012, cu un singur sut expediat pe spatiul portii in primele 45 de minute!

Ronaldo, ratare in ultimul minut
Desi Del Bosque a simtit ca Negredo nu a intrat bine in joc si l-a schimbat cu Fabregas in minutul 53, jocul a continuat sa fie la fel de plictisitor si lipsit de nerv ca in prima repriza. Ba chiar a starnit amuzament pe Twitter, acolo unde fostul international galez Robbie Savage a spus ca ar prefera sa se uite cum se usuca vopseaua pe un zid decat sa vizioneze repriza secunda a partidei. Nu a fost departe de adevar. Singurul sut pe poarta al reprizei a fost retinut fara probleme de Rui Patricio, dupa o tentativa de a rupe echilibrul a lui Xavi. Iar Ronaldo nu a gasit cadrul portii spaniole din trei lovituri libere ideale, dar si in urma unui contraatac rapid, care l-a lasat singur cu Casillas in minutul 90.

Meciul a intrat in prelungiri, prilej de ingrijorare pentru portughezi, care in doua randuri (1984 si 2000) nu reusisera sa castige in semifinalele decise dupa timpul suplimentar la Euro. Iar spaniolii parca au simtit acest lucru si au dominat din ce in ce mai autoritar partida. Eroul portughezilor a fost Rui Patricio, care a scos incredibil din fata lui Iniesta, mijlocasul spaniol luandu-l la tinta pe lusitan cu un sut din zece metri. A ratat apoi si Pedro, blocat in ultimul moment de Coentrao, iar prima finalista s-a decis la loviturile de departajare. „Loteria” a inceput cu cate o ratare de fiecare parte, iar apoi s-a mers cap la cap pana la ratarea lui Bruno Alves, care a nimerit bara. Calificarea Spaniei in finala a adus-o Fabregas, iar Cristiano Ronaldo se intoarce acasa, din nou fara trofeu.

„Ronaldo merita statuie”
Diego Maradona l-a laudat pe Ronaldo inaintea meciului cu Spania, pentru evolutiile de la acest turneu final. „Cristiano merita sa i se ridice o statuie la Lisabona. Fara el, Portugalia nu ajungea pana in semifinale. Este un jucator extraordinar”, a spus „El Pibe D’Oro”.

sursa: Prosport