REZUMAT VIDEO Steaua face SHOW cu U Cluj: 5 la 1

722

Steaua Bucuresti a invins, duminica, pe Arena Nationala, cu scorul de 5-1 (1-0), echipa Universitatea Cluj, inregistrand astfel al treilea succes, cel mai categoric, in tot atatea etape disputate pana in prezent in actuala editie a Ligii I.

Golurile invingatorilor au fost marcate de Adi Rocha ’16, ’60, Rusescu ’62 si Tanase ’72 (penalti), ’83. Pentru Universitatea Cluj a inscris Viorel Dinu, in minutul 82.

1-0: Adi Rocha deschide scorul cu o lovitura cu capul din trei metri, dupa o centrare de pe dreapta a lui Georgievski;

2-0: Acelasi Rocha inscrie cu un sut din aproximativ 10 metri, dupa o pasa in spate cu calcaiul a lui Rusescu;

3-0: Rusescu impinge mingea in poarta din doi metri, la o centrare de pe dreapta a lui Chipciu;

4-0: Centralul Iulian Dima acorda penalti pentru Steaua dupa un fault in careu al lui Krumov la Tanase. Lovitura de la 11 metri este transformata de Tanase;

4-1: Viorel Dinu inscrie dupa ce patrunde pe dreapta in careul gazdelor;

5-1: Tanase marcheaza ultimul gol al partidei cu un sut din aproximativ 17 metri pozitie centrala, dupa o pasa de la Rocha.

Steaua: Stanca – Georgievski, Gardos, Chiriches, Parvulescu – Chipciu (Nastasie ’75), Filip, Bourceanu (Pintilii ’50), Tanase – Nikolici (Rusescu ’55), Rocha. Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Universitatea Cluj: Balauru – Krumov, Szilagy, Paraskevas, Mendy – Paulinho, Patrascu (Muzac ’66), V. Gheorghe, Dos Santos (Toba ’81) – V. Dinu, Draghici (Cleiton ’58). Antrenor: Cristian Dulca.

Cartonase galbene: Chipciu ’28, Chiriches ’47, Georgievski ’57 / Draghici ’54, V. Dinu ’66, Krumov ’71, Muzac ’77.

Arbitri: Iulian Dima (central) – Valentin Avram, Petruta Iugulescu (asistenti).

Inainte de inceperea partidei, s-a tinut un minut de reculegere in memoria jucatorui nigeran al formatiei Delta Tulcea, Chinonso Henry Ihelewere, decedat duminica in timpul unui meci amical.

La meci au asistat 14.370 de spectatori.