Steaua s-a distrat cu campioana Elvetiei. A bătut Baselul cu 4-2

439
Foto Prosport

Steaua s-a impus in al doilea amical al verii, scor 4-2 in confruntarea cu Basel. Mihai Stoica spune ca in ciuda rezultatului bun si a calitatii jocului, stelistii nu trebuie sa se imbete cu apa rece.

Fara cei sapte internationali, carora Reghe le-a facut un program separat, stelistii au aratat ca stau bine si pe banca de rezerve. Unul dintre remarcatii partidei a fost Ionut Nastasie, o tanara extrema care a fost ales in „11”-le ideal la CE U19, editia 2011.
Acesta a dat pasele la primele doua goluri si a facut o prima repriza excelenta, anuntandu-se un concurent serios pentru Alex Chipciu. Scorul a fost deschis destul de repede de Steaua, in minutul 15, cand Nastasie i-a pasat lui Rusescu, care a tras fara preluare.
Trei minute mai tarziu faza avea sa se repete, insa la capatul pasei a fost de aceasta data Adi Rocha, care a a marcat primul sau gol in tricoul Stelei. Elvetienii au redus din diferenta in minutul 25, prin Ghali, care a stabilit astfel si scorul la pauza.
In partea a doua, Reghe a facut mai multe schimbari, dar jucatorii lui Reghe au pastrat ritmul. Steaua a refacut diferenta de doua goluri prin Florin Costea, iar in minutul 63, Nikolic a inscris pentru 4-1. Elvetienii au redus din diferenta in minutul 82, dupa hent al lui Parvulescu, iar Steaua reuseste o victorie entuziasmanta in fata echipei care anul trecut au ajuns pana in optimile Ligii Campionilor.

MM a făcut mișto de Oțelul

Stoica nu a ratat insa ocazia de a face o comparatie intre Steaua si Otelul, tinand cont ca gruparea galateana a jucat contra elvetienilor in grupele UEFA Champions League, sezonul trecut. Cele doua echipe au facut parte din grupa C a UCL, alaturi de Manchester United si Benfica. Un 3-3 pe Old Trafford si apoi victorie pentru Basel cu 2-1 in Elvetia au fost rezultatele care au trimis echipa din Premier League pe locul 3 in grupa si implicit in Europa League.

„A fost o victorie importanta pentru moralul jucatorilor, mai ales pentru cei care au marcat, dar nu vrem sa nu ne imbatam cu apa rece. Basel este o echipa care a inceput pregatirile mai tarziu decat noi. Totusi, ma bucur ca toti jucatorii pe care i-am folosit au aratat determinare. Important este atitudinea jucatorilor. Conteaza scorul pentru atacanti. Daca Sebastian Frei ne-a comparat cu Otelul, foarte bine pentru noi, pentru ca noi am jucat cu Rosu, Puskas si Ciuculesc, iar Otelul a fost campioana, a declarat Mihai Stoica la finalul meciului.

Sursa: Proport