Imagini de la antrenamentul echipei nationale a Romaniei. Antrenament Romania.Steaua a pierdut orice sansa de a se califica in primavara europeana, dupa ce a facut doar un egal alb, la propriu si la figurat, cu Schalke.

FC Basel a invins-o pentru a doua oara pe Chelsea. Steaua nu a mai batut pe nimeni acasa in UEFA Champions League de 17 ani.

Federico Piovaccari a ratat prima sansa a meciului – a trimis mingea peste Fährmann, dar si peste poarta. Tot italianul a fost aproape de gol cu o reluare spectaculoasa, insa portarul nemtilor a boxat. Cei 10.000 de spectatori au amutit in minutul 33, cand Farfan a trimis in plasa, dar din fericire mingea iesise in afara terenului la centrare.

Vezi VIDEO rezumat!

In repriza a doua, Chipciu si Prepelita s-au incurcat unul pe altul cand scapasera singuri cu Fährmann. Steaua a cerut penalty dupa ce portarul lui Schalke l-a lovit cu pumnul in cap pe Piovaccari, iar arbitrul nu a dat nimic, la o faza care teoretic poate fi pusa la video la cursurile de arbitraj drept fault clar in careu.

Putin mai tarziu, Tanase a mangaiat bara din lovitura libera, apoi a vebit randul rezervei Nicusor Stanciu sa iroseasca o oportunitate, dupa ce lobul acestuia nu l-a pacalit pe pe Fährmann. In ultimul minut de joc, Piovaccari s-a trezit cu un balon la zece metri de poarta, dar italianul parca l-a luat la tinta pe portarul nemtilor, trimitand direct in pieptul sau.

S-a terminat Steaua – Schalke 0-0, iar campioana Romaniei a ratat calificarea in primavara Europa League, dupa ce Basel a batut-o pe Chelsea.

Sursa: digisport.ro