HANDBAL FEMININ - OLTCHIM RAMNICU VALCEA - RANDERSOltchim Rm. Valcea a fost eliminata surprinzator din Cupa Romaniei la handbal feminin de ASC Corona Brasov, care s-a impus luni seara, in Arena ““Antonio Alexe”“ din Oradea, la loviturile de la 7 metri, cu scorul de 5-4, dupa ce scorul a fost egal la finalul timpului regulamentar, 36-36 (16-15).

Corona a facut un meci remarcabil si nu mult a lipsit sa termine invingatoare dupa cele 60 de minute. Dupa ce a fost condusa in repriza secunda si la doua goluri (23-25, 24-26), Oltchim a egalat in ultimele secunde prin Ramona Farcau, dupa ce Barbosa comisese pasi evidenti la golul 35 al valcencelor.

La loviturile de departajare, Corona s-a impus cu 5-4, singura aruncare de la 7 metri a Oltchimului fiind irosita de Katarina Bulatovic (a aparat Ana Maria Marca-Olariu). Pentru Oltchim au transformat Meirosu, Bradeanu, Farcau si Barbosa, iar pentru brasovence Apetrei, Zamfir, Chiper, Branzan si Drutu.

In semifinale s-au mai calificat HC Dunarea Braila, care a dispus in sferturi de HC Zalau cu 27-24 (11-11), CSM Bucuresti, care a trecut neasteptat de “U” Jolidon Cluj, cu 35-34 (20-17), si HCM Baia Mare, invingatoare in duelul cu HCM Roman, scor 31-28 (15-15).

Marti, in semifinale, Corona Brasov va intalni pe Dunarea Braila (20,00), iar CSM Bucuresti pe HCM Baia Mare (18,00).