Steaua a profitat de pauza competiţională, provocată de meciurile echipei naţionale, şi a disputat un meci amical împotriva formaţiei Al Ittihad Kalba (Emiratele Arabe Unite).

Meciul disputat la Domneşti s-a încheiat cu victoria Stelei, la limită, scor 1-0, prin golul marcat de Gregory Tade, în minutul 50.

Steaua a început jocul în următoarea formulă: Niţă – Alcenat, Râpă, Toşca, Guilherme – Tahar, Filip – Mihalcea, Stanciu, Diarrasouba – Tade. În repriza secundă, pentru gruparea bucureşteană au evoluat: Niţă – Matei, Râpă, Aldea, Târnovan – Sulley, Breeveld – Simion, Stanciu, Enceanu – Tade.

In minutul 60, la Steaua au intrat pe teren Hamroun şi Bakali, care i-au inlocuit pe Stanciu şi Tade.

La inceputul meciului, cele două echipe au ţinut un moment de reculegere în memoria victimelor din rândul refugiţtilor din Siria