BASCHET

Timisoara a batut Sibiul la bachet, in Cupa Romaniei, la doar un cos diferenta!

Delvon Johnson pasa ZlajaBC Timisoara a castigat cu CSU Atlassib Sibiu la limita, scor final 84 – 82 (19 – 16 24 – 26 29 – 17 12 – 23), partida de calificare in Final Four pentru Cupa Romaniei la baschet masculin.

Timisorenii au castigat primul sfert cu 19-16, dar universitarii au revenit in urmatoarele 10 minute, iar scorul la pauza a fost de 43-42 in favoarea gazdelor din Timisoara.

Sfertul trei a fost unul mai slab pentru sibieni, cand gazdele s-au desprins chiar si la 15 puncte pe parcursul acestuia, dar cu 10 minute inainte de final, tabela arata un avantaj de 13 puncte pentru BC Timisoara. Ultimul sfert a insemnat o revenire spectaculoasa pentru CSU. Baschetbalistii sibieni au redus pana la final diferenta la doar doua puncte pe tabela. Meciul s-a incheiat cu 84-82 pentru Timisoara.

Returul se va juca la Sibiu, in 4 ianuarie, in SalaTransilvania.