Toate rezultatele din preliminariile CM 2014 si clasamentele grupelor!

777

1flololooToate rezultatele din preliminariile Cupei Mondiale din 2014, zona Europa, potrivit mediafax.ro:

Grupa A

Croatia – Belgia 1-2

Au marcat: Kranjcar ’83 / Lukaku ’15, ’38

Tara Galilor – Macedonia 1-0

A marcat: Church ’67

Clasament: 1. Belgia – 25 puncte (calificata), 2. Croatia – 17 puncte, 3. Serbia – 11 puncte, 4. Tara Galilor – 9 puncte, 5. Scotia – 8 puncte. 6. Macedonia – 7 puncte.

In ultima etapa a grupei A, programata marti, se vor disputa meciurile Serbia – Macedonia, Scotia – Croatia si Belgia – Tara Galilor.

Grupa B

Armenia – Bulgaria 2-1

Au marcat: Ozbiliz ’45+1, Movsisyan ’87 / Popov ’61

Malta – Cehia 1-4

Au marcat: Mifsud ’47 / Hubschman ‘3, Lafata ’34, V. Kadlec ’51, Pekhart ’90

Danemarca – Italia 2-2

Au marcat: Bendtner ’45+1, ’79 / Osvaldo ’28, Aquilani ’90+1

Clasament: 1. Italia – 21 puncte (calificata), 2. Bulgaria – 13 puncte, 3. Danemarca – 13 puncte, 4. Cehia – 12 puncte, 5. Armenia – 12 puncte, 6. Malta – 3 puncte.

In ultima etapa a grupei B, programata marti, se vor disputa meciurile Danemarca – Malta, Bulgaria – Cehia si Italia – Armenia.

Grupa C

Insulele Feroe – Kazahstan 1-1

Au marcat: Hansson ’41 / Finoncenko ’55

Germania – Irlanda 3-0

Au marcat: Khedira ’12, Schürrle ’58, Özil ’90+2

Suedia – Austria 2-1

Au marcat: Olsson ’56, Ibrahimovici ’86 / Harnik ’29

Clasament: 1. Germania – 25 puncte (calificata), 2. Suedia – 20 puncte, 3. Austria – 14 puncte, 4. Irlanda – 11 puncte, 5. Kazahstan – 5 puncte, 6. Insulele Feroe – un punct.

In ultima etapa a grupei C, programata marti, se vor disputa meciurile Irlanda – Kazahstan, Suedia – Germania si Insulele Feroe – Austria.

Grupa D

Andorra – Romania 0-4

Au marcat: Keseru ’42, Stancu ’53, Torje ’63 (penalti), Lazar ’85

Estonia – Turcia 0-2

Au marcat: Umut Bulut ’22, Burak Yilmaz ’47

Olanda – Ungaria 8-1

Au marcat: Van Persie ’16, ’44, ’53, Strootman ’25, Lens ’38, Devecseri ’65 (autogol), Van der Vaart ’86, Robben ’90 / Dzsudzsak ’47 (penalti)

Clasament: 1. Olanda – 25 puncte (calificata), 2. Turcia – 16 puncte, 3. Romania – 16 puncte, 4. Ungaria – 14 puncte, 5. Estonia – 7 puncte, 6. Andorra – 0 puncte.

In ultima etapa a grupei D, programata marti, se vor disputa meciurile Ungaria – Andorra, Romania – Estonia si Turcia – Olanda.

Grupa E

Albania – Elvetia 1-2

Au marcat: Salihi ’89 (penalti) / Shaqiri ’47, M. Lang ’78

Islanda – Cipru 2-0

Au marcat: Sigthorsson ’60, Sigurdsson ’76

Slovenia – Norvegia 3-0

A marcat: Novakovici ’13, ’15, 49

Clasament: 1. Elvetia – 21 puncte (calificata), 2. Islanda – 16 puncte, 3. Slovenia – 15 puncte, 4. Norvegia – 11 puncte, 5. Albania- 10 puncte, 6. Cipru – 4 puncte.

In ultima etapa a grupei E, programata marti, se vor disputa meciurile Cipru – Albania, Norvegia – Islanda si Elvetia – Slovenia.

Grupa F

Azerbaidjan – Irlanda de Nord 2-0

Au marcat: Dadasov 58, Sukurov ’90+5

Luxemburg – Rusia 0-4

Au marcat: Samedov ‘9, Faizulin ’39, Glusakov ’45+2, Kerjakov ’73

Partida Portugalia – Israel se disputa tot vineri seara.

Clasamentul grupei, inainte de meciul Portugaliei cu Israel: 1. Rusia – 21 puncte, 2. Portugalia – 17 puncte, 3. Israel – 12 puncte, 4. Azerbaidjan – 8 puncte, 5. Irlanda de Nord – 6 puncte, 6. Luxemburg – 6 puncte.

In ultima etapa a grupei F, programata marti, se vor disputa meciurile Portugalia – Luxemburg, Azerbaidjan – Rusia si Israel – Irlanda de Nord.

Grupa G

Lituania – Letonia 2-0

Au marcat: Cernych ‘7, Mikoliunas ’68

Bosnia-Hertegovina – Liechtenstein 4-1

Au marcat: Dzeko ’27, ’39, Misimovici ’34, Ibisevici ’38 / Hasler ’61

Grecia – Slovacia 1-0

A marcat: Skrtel ’44 (autogol)

Clasament: 1. Bosnia-Hertegovina – 22 puncte, 2. Grecia – 22 de puncte, 3. Slovacia – 12 puncte, 4. Lituania – 11 puncte, 5. Letonia – 7 puncte, 6. Liechtenstein – 2 puncte.

In ultima etapa a grupei G, programata marti, se vor disputa meciurile Grecia – Liechtenstein, Lituania – Bosnia-Hertegovina si Letonia – Slovacia.

Grupa H

Republica Moldova – San Marino 3-0

Au marcat: Frunza ’55, Sidorenco ’59, ’89

Ucraina – Polonia 1-0

A marcat: Iarmolenko ’64

Anglia – Muntenegru 4-1

Au marcat: Rooney ’48, Boskovici ’62 (autogol), Townsend ’78, Sturridge ’90+3 (penalti) / Damjanovici ’71

Clasament: 1. Anglia – 19 puncte, 2. Ucraina – 18 puncte, 3. Muntenegru – 15 puncte, 4. Polonia – 13 puncte, 5. Republica Moldova – 8 puncte, 6. San Marino – 0 puncte.

In ultima etapa a grupei H, programata marti, se vor disputa meciurile Anglia – Polonia, Muntenegru – Republica Moldova si San Marino – Ucraina.

In grupa I, partida Spania – Belarus a inceput la ora 23.00, iar in ultima etapa, marti, se vor disputa meciurile Spania – Georgia si Franta – Finlanda.