UEFA a deschis o ancheta, impotriva lui Inter Milano, pentru RASISM!

707

FC+Internazionale+Milano+v+Tottenham+Hotspur+-+UEFA+Europa+League+Round+of+16UEFA a deschis o procedura disciplinara, care va fi examinata pe 19 aprilie, impotriva clubului Inter Milano, dupa meciul din Europa League de joia trecuta cu Tottenham, inclusiv pentru comportamentul rasist al suporterilor italieni, a anuntat forul european luni.

Procedura disciplinara va viza si carentele din organizarea meciului si lansarea cu obiecte din tribune.

Antrenorul portughez al lui Tottenham, Andre Villas-Boas, a cerut dupa meci Uniunii Europene de Fotbal sa ia masuri impotriva lui Inter, sustinand ca atacantul togolez al clubului englez, Emmanuel Adebayor, a fost vizat de scandari rasiste ale suporterilor italieni in acest meci din returul optimilor de finala ale Europa League.

”Scandarile erau foarte foarte usor de inteles. Este dificil pentru Inter, insa nu este pentru prima data”, a declarat Villas-Boas referitor la strigatele de maimuta auzite in incinta arenei lombarde.

Adebayor a marcat golul crucial pentru calificarea londonezilor in sferturile de finala ale Europa League (victorie cu 3-0 in tur, infrangere cu 1-4 dupa prelungiri la Milano, in fata echipei lui Cristian Chivu).

Acum trei saptamani, la derby-ul milanez, suporteri ultras al lui Inter agitau banane gonflabile si imitau strigate de maimuta, inainte de a fi acoperiti de fluieraturile celorlalti spectatori. Inter a primit o amenda de 50.000 euro din cauza acestor comportamente rasiste.