HANDBAL

VIDEO – Victorie INCREDIBILA obtinuta de Oltchim Rm. Valcea in VIENA: 25 la 24 cu Hypo!

Oltchim Ramnicu Valcea a invins, duminica, in deplasare, formatia austriaca Hypo Viena, scor 25-24 (14-12), in meci contand pentru etapa a V-a din grupa A a Ligii Campionilor.

Oltchim a deschis scorul, 0-2 (min. 3), dar a fost egalata rapid, 2-2 (min. 6), iar Diniz a adus avantajul pentru Hypo, 3-2 (min. 8). Oltchim a platit tribut apararii relaxate, 8-4 (min. 12), dar şi celor cateva atacuri ratate cu nonşalanta. Antrenorul Jakob Vestergaard a fost obligat sa ceara time-out, jocul echipei nu mergea deloc. Paula Ungureanu a intrat la o aruncare de la 7 metri, a aparat-o, iar din acel moment, formatia valceana şi-a revenit, 8-7 (min. 17), dupa doua goluri consecutive ale Katarinei Bulatovici. Pineau a adus egalarea un minut mai tarziu, 8-8, in uralele celor aproximativ 250 de suporteri romani prezenti la meci. La 9-9, a sosit randul austriecelor sa intre la time-out, dar nu le-a prea folosit, Oltchim revenind in avantaj, 10-11 (min. 23) şi 12-14 (min. 27). La pauza, 12-14, dupa 30 de minute in care Oltchim nu a stralucit, dar a gasit resurse sa domine finalul reprizei şi sa iasa la vestiare cu moralul ridicat.

Repriza secunda a adus 12-15 pentru Oltchim, dar au urmat momente slabe din nou şi Hypo a egalat in doar doua minute, 15-15. Bulatovici a ratat de la 7 metri in faza urmatoare, Cavaleiro a marcat, 16-15, şi a calcat-o pe Jovanovici pe glezna dreapta, accidentand-o grav (min. 35). Oltchim a intrat la time-out in minutul 39, cand tabela arata 18-16. Meciul a continuat cu Hypo la conducere, 22-19 (min. 45), dar Bradeanu a avut doua reuşite consecutive, 22-21, fiind apoi eliminata pentru un fault dur. Neagu a primit aplauze, cand a marcat de la 10 metri, pentru 22-22 (min. 48), gol dupa care Hypo a intrat urgent la time-out. Trei minute mai tarziu, Paula Ungureanu a aparat a treia aruncare de la 7 metri, iar Neagu a readus avantajul Oltchimului, cu un şut exceptional, 24-23 (min. 53). Arbitrajul din ultimele minute l-a suparat pe Vestergaard, care a protestat şi a primit rapid un cartonaş galben. “Cel mai greu meci va fi cel din deplasare de la Hypo Viena”, declara Bulatovici, pentru MEDIAFAX, dupa trei meciuri in grupa. Şi, a avut dreptate. Hypo a evoluat mult mai bine ca in tur, iar jocul Oltchimului nu a fost cel obişnuit. Bulatovici a fost MVP-ul campioanei Romaniei, care a tremurat serios pentru cea de-a cincea victorie din grupa. Dar a obtinut-o şi ramane neinvinsa.