LIGA 1

VIDEO CFR a capotat cu Viitorul lui Hagi chiar la Cluj. Vezi unicul gol al meciului!

La doar o zi dupa ce au declarat ca vor sa castige toate meciurile ramase din acest tur, Kapetanos si compania au clacat lamentabil în partida de pe teren propriu contra Viitorului Constanta (0-1).

CFR Cluj a primit o lovitura dura imediat dupa startul meciului, cand Sougou s-a reaccidentat la un sprint spre careul advers. Andone a fost fortat sa faca prima schimbare si la introdus pe Hora.

Pustii lui Hagi au uluit asistenta în minutul 20, atunci cand au reusit o faza extraordinara. Chitu a înaintat în viteza spre careul advers, i-a pasat excelent lui Gabriel Iancu, care a ramas singur cu Felgueiras. Tanarul jucator al Viitorului l-a driblat pe goalkeeper-ul portughez si a trimis în poarta goala.

Pana la pauza s-a jucat aproape în totalitate în jumatatea oaspetilor, dar rand pe rand Luis Alberto, Bastos si Kapetanos au ratat din toate pozitiile.

Sperantele CFR-ului au crescut apoi în minutul 59, cand fostul feroviar Nicolae Dica l-a faultat dur la mijlocul terenului pe Ricardo Cadu si a fost eliminat de arbitrul Marius Avram.

Asistenta a suspinat apoi în minutul 65 cand Gabi Muresan a tras puternic de la distanta, în stilul lui caracteristic, dar mingea a fost respinsa de sub bara de Buzbuchi.

Aflat la primul meci în Liga I, tanarul portar al constantenilor a facut minuni si a reusit sa pareze din toate pozitiile. Desi ardelenii au atacat în valuri pe final, Viitorul si-a aparat cu succes avantajul minim de pe tabela si a ajuns la a doua victorie în deplasare dupa cea din etapa a V-a, de la Piatra Neamt.