LIGA 1

VIDEO Dinamo trece de Rapid cu 2-1. Meci frumos in DERBY-UL orgolilor ranite! Vezi golurile!

Dinamo si Rapid au oferit un spectacol fotbalistic in aceasta seara pe Arena Nationala, chiar daca numarul suporterilor prezenti pe stadion a  fost mult sub asteptari. Si foarte departe de un record de audienta.

Scorul a fost deschis de Pancu, in minutul 30, care a reluat din cinci metri in plasa o pasa primita de la Teixeira. Pana la pauza Dinamo a revenit in meci prin golul lui Alexe, din minutul 44, din careul mic.

In repriza a doua cainii rosii au revenit mai hotarati in teren si au marcat, in minutul 63, prin acelasi Alexe, din penalty. Cateva minute mai tarziu si Pancu a cerut o lovitura de pedeapsa, la o simulare penibila, dar s-a ales doar cu un cartonas galben.

45 de ani trecusera de la ultimul Dinamo – Rapid, in tur, cu ambele echipe iesite din calculele pentru titlu – in 1967-1968 Dinamo vs. Rapid, locul 11 vs. locul 7. Scorul a fost 3-2 pentru Dinamo.

ECHIPELE DE START:

Dinamo: Balgradean – Rus, Luchin, Grigore, Pulhac – Boubacar, C. Munteanu, Matei – Alvarez, Alexe, Curtean

Rezerve: Naumovski, Nica, Axente, Cristea, Tucudean, Koulibaly, Filip

Rapid: Pecanha – Voicu, Glauber, Oros, Bozovic – Milisavljevic, Teixeira, Grigore, Roman – Pancu, Ionita

Rezerve: Albut, Abrudan, Herea, Grigorie, Renan, Ilijoski, Codrea