VIDEO Oltchim debut cu o victorie magica in Liga Campionilor. Victorie cu Hypo. Vezi rezumatul!

554

Oltchim a inceput triumfal a treia cursa spre castigarea in premiera a Champions League. In fata a 3.100 de spectatori, care au umplut Sala Traian din Ramnicu Valcea, elevele lui Jakob Vestergaard n-au avut nicio emotie in fata celei mai titrate echipe din istoria handbalului feminin mondial, Hypo Viena, castigatoare de opt ori a Ligii Campionilor. Valcea a batut cu 30-25.

Ce-i drept, austriecele traiesc din amintiri acum, dupa ce magnatul Gunnar Prokop s-a retras de la echipa in 2010. Chiar si in aceste conditii, Hypo este una dintre pretendentele la titlu in acest sezon, astfel ca Oltchim avea un meci extrem de greu la debutul in Grupa A.

„Oltchim e favorita la castigarea Ligii, dar doar daca isi rezolva situatia financiara. Se va bate cu Györ pentru titlu”, spunea Andras Nemeth, antrenorul celor de la Hypo Viena inainte de startul partidei. Se baza si pe faptul ca in ultima “dubla“, din sezonul 2009-2010, romancele s-au impus in ambele dispute.

“Galacticele”, finaliste ale competitiei in 2010, intarite cu jucatoare de mare valoare precum Silvia Navarro si Alexandrina Barbosa (Itxako), Amandine Leynaud si Allison Pineau (Metz), Katarina Bulatovici (Buducnost), dar si cu danezul Jakob Vestergaard, au aratat inca din acest meci de ce sunt candidate la marele trofeu.Inca din start, Oltchim a impus ritmul partidei. A condus din primul pana in ultimul minut. In prima repriza, handbalistele de la Hypo au reusit sa tina ritmul cu fetele noastre. Au egalat prima data la 6 (min. 15), apoi la 7 (min. 17), dar si la 8 (min. 19). Din acel moment, pe parchetul salii din Valcea n-a mai existat decat o singura echipa.

Cu Bulatovic in mare forma, de mult timp n-a mai avut Oltchim un inter de mana stanga cu o asemenea valoare, autoare a 10 goluri, handbalistele lui Vestergaard au practicat un handbal modern si un joc care n-a fost deslusit in niciun fel de fosta mare echipa a sportului cu mingea mica.

Spectacolul fetelor de la Oltchim a inceput in minutul 13, cand Navarova a reusit sa apere o lovitura de la 7 metri. Scorul era egal (6-6) si Hypo a avut ocazia sa intre in avantaj, mai ales ca Bulatovic a fost eliminata. Fetele noastre au rezistat bine in inferioritate si s-a mentinut in continuare in avantaj, dar la limita. Un alt moment important s-a petrecut in minutul 16, cand, la scorul de 6-6, Paula Ungureanu a avut noroc la lovitura de la 7 metri expediata afara de Ana Rodriguez, una dintre cele 8 brazilience din lotul austriecelor.

Unul dintre cele mai asteptate momente a fost cel din minutul 19, cand a intrat pe teren Cristina Neagu. Declarata cea mai buna handbalista din lume in 2010, Neagu nu mai jucase un meci pentru Oltchim de acum 20 de luni, din ianuarie 2011. In Iunie anul trecut ea a suferit si o operatie la umar. Neagu a revitalizat rapid jocul propriei echipe si si-a trecut si numele pe listele marcatoarelor.

La pauza, avantaj de trei goluri

La pauza, Oltchim avea un avantaj de doar trei goluri. Mustruluite bine la pauza de tehnicianul danez, Oltchim a aratat mult mai bine in partea a doua, si pe fondul caderii fizice a austriecelor. Neagu si-a continuat evolutiile bune, a mai inscris de doua ori, dar de departe, cea mai buna jucatoare a fost Bulatovic, care a marcat de 10 ori.

Oltchim s-a impus in final cu 30 la 25 intr-un meci in care toate jucatoarele si-au trecut numele pe lista marcatoarelor.
Cum era de asteptat, valcencele au castigat la pas primul meci din Grupa A. Urmeaza, sambata viitoare, al doilea meci din grupa, contra celor de la Buxtehuder.

Golurile Oltchimului: Bulatovici 10, Manea 5, Barbosa 4, Jovanovici 2, Bradeanu 2, Managarova 2, Stanca 1, Neagu 3, Nechita 1

Pentru Hypo au marcat: Acimovic 6, Do Nascimento 5, Diniz 4, Cavaleiro 3, Temes 2, Rodrigues 2, De Moura 2, Da Silva 1.